Kıbrıs Türk Ticaret Odası Asbaşkanı Ramazan Gündoğdu, teknolojik ürünlerin üretilmesi ve pazarlanması açısından KKTC’nin çok uygun olduğunu yaşanan son olaylardan sonrada eğitimin nitelik kazanacağına inanç belirtti.
Kanal T’de yayınlanan Günaydın Kıbrıs’ta Pınar Gözek’in sorularını yanıtlayan Gündoğdu,  üniversitelerin brokerler üzerinden değil ailelerin tercih ettiği kurumlar haline dönmesi gerektiğini ifade etti.
Turizmde ülkenin durumunun fena olmadığını Güney’den, Türkiye’den ve eğitim için adada kalan ciddi bir nüfus sirkülasyonu olduğunu belirten Gündoğdu, adaların gelir kaynaklarında sanayinin payının % 25’i geçmediğini söyledi.
Gündoğdu, navlun, elektrik ve işçilik giderlerinin pahalını olduğunu adalarda iş yapılırken önceliğin sektör belirlemeden geçtiğini ve Ticaret Odası olarak da bunu değerlendirdiklerini kaydetti.
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Türkiye Sanayi Bakanlığı arasında imzalanan protokole de değinen Gündoğdu, yerli üreticiler adına sakıncalı maddeler olduğunu söyledi.
KKTC’nin yerli mobilya sektöründe İngiltere’ye ürün ihraç edecek seviyeye geldiğini belirten Gündoğdu, mobilya sektöründe Türkiye’den gelen firmalara teşvik verilmesinin olacak iş olmadığını söyledi. “Yerli üretimde başarılı sektörlere müdahale etmemek lazım” dedi.
Gündoğdu, casinosu olmayan otellere, yaşlı turizmine ve savunma sanayisinin yan ürünlerine yatırım yapılabileceğini ifade etti.

Editör: Mahmut Doğan