Aile Günü arifesinde Güney Kıbrıs'ta Rus ailelerine madalyalar takdim edildi ve konser düzenlendi.
Rusya'da 8 Temmuz'da kutlanan Aile, Sevgi ve Sadakat Günü arifesinde, Limassol'daki Aziz Nikolaos Kilisesi'nde en sağlam evliliklere sahip Rus çiftlere madalyalar takdim edildi ve bir konser düzenlendi. Bu etkinlikler, Kıbrıs'taki Rusya Bilim ve Kültür Merkezi (RBNM) tarafından duyuruldu.

"Bugünkü etkinliklerin tüm Kıbrıs Ortodoksları için gerçekten anlamlı bir yerde, yakın zamanda kutsanmış olan Aziz Nikolaos Mucize Yaratan Kilisesi'nde gerçekleşmesi sevindirici. Geleneksel aile, sağlıklı bir toplumun temel taşıdır ve erkek ile kadın arasındaki evlilik kutsaldır, çünkü Tanrı'nın kutsamasıyla yapılır. Bu ilkeler, Ruslar ve Kıbrıslılar arasındaki ortak kültürel kodun temelini oluşturur, geleneksel anlayış ve saygıyı sağlar," dedi Rusya'nın Kıbrıs Büyükelçisi Murat Zyazikov selamlama konuşmasında. 

Zyazikov'a göre, Batı ülkelerinde geleneksel aile değerleri adeta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış ve anlık siyasi konjonktüre uyum sağlamak için sözde neoliberal özgürlükler tarafından çiğnenmiştir. "Sonuç olarak, orada ahlaki değerlerin, nesiller arası bağların ve gençler için yaşam rehberlerinin üzücü bir şekilde kaybolduğunu gözlemliyoruz," dedi büyükelçi.

"Çocuklarımızın ve Rusya'nın başarılı ve müreffeh geleceğinin temeli, samimi sevgi ve gerçek sadakat ile birleşmiş sağlam ailelerdir. Bu hedefin, Kıbrıs'ta yaşayan yurttaşlarımız da dahil olmak üzere tüm Rus nesilleri için parlak bir yol gösterici yıldız olarak kalacağından eminim," diye ekledi Rusya'nın diplomatik misyonunun başkanı.

 Kilisenin baş rahibi Pavel Povalyayev, her toplumda ailenin ilk sırada olması gerektiğini söyledi.

"Milliyet veya din fark etmeksizin, aile ilk sırada olmalıdır. Refah durumuna bakılmaksızın, evde çocukların kahkahaları yankılanmalıdır," dedi baş rahip.

Tören sırasında "Aşk ve Sadakat" madalyaları Vitaliy Yermanko ve Kristina Parseghova ile Konstantin Petussis ve İnna Petussi adlı iki çifte takdim edildi. Kıbrıs'taki Rus topluluğunun yaşamına önemli katkılarından ve aile değerlerini güçlendirmedeki özel çabalarından dolayı üç büyük aile - İzyumovlar, Bardüjanlar ve Petraşovlar - hediyeler aldı.

Ödül töreninin ardından, genç katılımcılar konser programını sergilediler, daha sonra konuklar için ikramlar sunuldu, diye belirtti RBNM.

Rus Bilim ve Kültür Merkezi, Ortodoks değerleri paylaşan ve gelecek nesiller için korumaya çalışan herkesi etkinliklerine katılmaya davet etti.

Kıbrıs'ta çoğu Ortodoks olan yaklaşık 120 bin Rus yaşamaktadır.

Limassol'daki Aziz Nikolaos Mucize Yaratan Kilisesi, Ruslar tarafından inşa edilen bir kilise olarak bilinir ve Rus topluluğunun bağışlarıyla inşa edilmiştir. Kilise, 19 Mayıs'ta kutsandı, ilahi ayini Limassol Metropoliti Athanasios yönetti ve ona Moskova Patrikhanesi dış kilise ilişkileri başkanı Volokolamsk Metropoliti Antoni ve Kıbrıs'taki Kutsal Kabir Eksarhı Vostrski Metropoliti Timofey eşlik etti.

Editör: Pınar Gözek