Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Başbakanlık önüne siyah çelenk bıraktı. Hükümete pazartesi gününe kadar süre tanıdıklarını açıklayan Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, başkent Lefkoşa’da araçlı eylem uyarısı yaptı.

Naimoğulları, bir litre sütün maliyetinin ortaya konulmasını, girdi maliyetlerine indirim yapılmasını ve ithal et konusunda alınan kararın kaldırılmasını talep etti.

Birlik yetkilileri ilk olarak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na siyah çelenk bıraktı.

-Naimoğulları

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları burada yaptığı konuşmada, taleplerine doğru düzgün cevap verilmediğini savunarak, bugünkü basın açıklamasının bir ikaz olduğunu kaydetti.

Sorunların geçiştirildiğini ifade eden Naimoğulları, birçok konuda açıklama beklediklerini söyledi. Bakanlar Kurulu’nun ithal ete izin verdiğini dile getiren Naimoğulları, “Neye izin verdiler biliyor musunuz? Niteliksiz ete, dana, kuşbaşı ve donmuş kıymaya…” dedi.

Hayvanları randevu ile satmaya başladıklarını belirten Naimoğulları, kasaplara ellerinde inek kaldığı için yalvardıklarını kaydederek, bir senedir canlı hayvan fiyatının değişmediğini söyledi. Mustafa Naimoğulları, Bakanlar Kurulu’nda alınan ithal et kararının gerekçesinin açıklanması gerektiğini ifade etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’nın görevinin, halkın ucuza et yemesini, ucuza süt ürünleri tüketmesini sağlamak olmadığını kaydeden Naimoğulları, “Tarım Bakanının görevi, üreticinin haklarını korumaktır, süt bedellerini gününde gerçek değerinde ödemektir. Üreticinin haklarını koruyarak, zarar etmemesini sağlamaktır. Halk ucuza et yemek istiyorsa, süt içmek istiyorsa bu görev Ekonomi Bakanlığı’nın, Maliye Bakanlığı’nındır” şeklinde konuştu.

Bir kilo samanın 5-6 lira olduğunu ifade eden Naimoğulları, elektriğe yüzde 120 zam geldiğini, hayat pahalılığı artışı olduğunu belirterek, “Bana 10 ayda çiğ süte verilen artış yüzde 11, böyle bir şey olabilir mi?” diye sordu.

“Hayat pahalılığını bize yansıtmıyorsunuz” diyen Naimoğulları, buna karşın hayvancının bedel ödemesinin istendiğini ileri sürdü. Aylardır et konusunda suçlu hayvan üreticisiymiş gibi konuşulduğunu savunan Naimoğulları, “Suçlu hayvancı değil. Biz aylardır aynı fiyata canlı hayvan veriyoruz” dedi. Naimoğulları, denetim yapılması çağrısında bulundu.

Süt maliyeti gerçek fiyata verilmezse, hayvancının ayakta kalamayacağını dile getiren Naimoğulları, günün sonunda yapılan zamlarla üretimin duracağını öne sürdü. Naimoğulları, hükümetin görevinin, buna zamanında müdahale etmek olduğunu kaydetti.

Tarım Bakanı’nın son konuşmasında, “15 Mayıs’a kadar çiğ süt fiyatını değerlendireceklerini” söylediğini belirten Mustafa Naimoğulları, “Bunların işi gücü zam yapmak” dedi. Doların geçen yıl ağustos ayından bugüne yüzde 25 arttığını dile getiren Naimoğulları, çiğ süte, bu oranın yansıtılması gerektiğini söyledi.

Yarı kurak bir ülkede yaşadıklarını belirten Birlik Başkanı Naimoğulları, bir balyanın 2 bin TL olduğuna işaret etti. Naimoğulları, memleketin başka sorunu yokmuş her gün et konusunun gündemde olduğunu ifade etti.

“İthal ete izin verilmezse ülkede üç ayda et kalmaz” söylemine de yanıt veren Naimoğulları, ülkede 270 bin tane canlı koyun-keçi, bunun yanında 77 bin tane büyükbaş olduğunu söyledi.

Naimoğulları’nın konuşması sırasında, bir üretici sinek ilacının 10 bin TL olduğunu belirterek, bu duruma tepki gösterdi.