İngiltere'de dört günlük çalışma haftasını deneyen kampanya grubu, ilk uygulamanın başarısının ardından esnek çalışma haftası için yeni bir proje hazırlıyor. Yeni denemede daha kısa çalışma süreleri de test edilecek. Şirketler şimdiden araştırma için kaydolmaya başladı.

İngiltere'de dört günlük çalışma haftası için kampanya yürütenler, İşçi Partisi hükümetinin insanların çalışma şeklindeki değişikliklere daha açık olacağı umuduyla esnek çalışma konusunda yeni bir pilot proje hazırlıyor. Pilot proje kasım ayında başlamak üzere şirketlere kayıt için açıldı ve bulgular 2025 yazında hükümete sunulacak. 

61 ŞİRKETTEN 54'Ü DEVAM KARARI ALDI

Dört günlük çalışma haftası kampanyası, özellikle de Covid pandemisi karantinalarının insanların nerede ve ne zaman çalıştığına dair beklentileri değiştirmesinin ardından, son yıllarda ivme kazanıyor. Birleşik Krallık'ta 2022 yılında gerçekleştirilen ilk pilot uygulamaya toplam 61 şirket katıldı. Bunlardan 54'ü bir buçuk yıl sonra bunu sürdürmeye karar verdi. Diğer projeler Almanya, Portekiz, İspanya ve İzlanda'da yürütüldü. 

Yeni denemede daha kısa bir çalışma haftası, esnek başlangıç ve bitiş saatleri, dokuz günlük iki hafta veya insanların aynı sayıda ancak daha az gün çalıştığı sıkıştırılmış saatler gibi diğer esnek çalışma politikaları da incelenecek. Yeni pilot uygulama, Birleşik Krallık'taki 4 Day Week kampanya grubu ve esnek çalışma danışmanlığı Timewise tarafından yürütülecek ve eylül ayında başlayacak. Cambridge Üniversitesi, Boston College ve Autonomy Enstitüsü'ndeki akademisyenler araştırma desteği sunacak.

"YENİ HÜKÜMETİN DAHA AÇIK OLACAĞINI UMUYORUZ"

Muhafazakâr Parti hükümeti dört günlük hafta fikrine aktif bir şekilde düşmanca yaklaşıyordu. Güney Cambridgeshire bölge konseyi bu değişikliği denediğinde, dönemin yerel yönetim bakanı Lee Rowley, Liberal Demokratların kontrolündeki lidere bir mektup yazarak konseyden deneye son verilmesini istedi. 4 Day Week kampanyası Direktörü Joe Ryle, İşçi Partisi hükümetinin değişen çalışma uygulamalarına daha açık olacağını umduğunu söyledi. Ryle, "Yeni bir İşçi Partisi hükümetiyle birlikte havada değişim var ve işverenlerin pilot uygulamamıza katılarak bu değişimi kucakladıklarını görmeyi umuyoruz" dedi. 2019'un aksine, Keir Starmer yönetimindeki İşçi Partisi geçen haftaki genel seçimler için hazırladığı manifestoda dört günlük çalışma haftasına yer vermedi. Yine de bu politikanın destekçileri arasında yeni kabinenin en güçlü üyelerinin yanı sıra etkili Unison sendikası da bulunuyor. Başbakan yardımcısı Angela Rayner geçen yıl işletmeleri Birleşik Krallık'taki ilk pilot uygulamanın sonuçlarına bakmaya çağırdı. Enerji Bakanı Ed Miliband, bir podcast ve bir kitapta dört günlük haftaya defalarca yer verdi. Çalışma ve Emeklilik Bakanı Liz Kendall, geçen yıl verdiği bir röportajda İşçi Partisi'nin kanıtları değerlendireceğini ve esnek çalışmayı desteklediğini söyledi. İşletme Bakanı Jonathan Reynolds'un da bu politikayı savunanlarla görüştüğü ve bu fikre ilgi duyduğunu ifade ettiği biliniyor.

Yaklaşık 400 çalışanı olan Bron Afon Community Housing, ofisleri korumayı ve standartları düşürmemeyi taahhüt ederken yeni pilot uygulamaya kaydolan ilk işletmelerden biri oldu. Şirketin yönetici direktörlerinden Unji Mathur, "Daha kısa bir çalışma haftasının kuruluşların performansı, refah üzerinkide etkisinden çok etkilendik. Bunu Bron Afon'da çalışan herkes için inovasyonu serbest bırakarak, daha akıllıca çalışarak ve iş-yaşam dengemizi iyileştirerek müşterilerimize sunduğumuz hizmetleri geliştirmek için bir fırsat olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Viktorya döneminde altı günlük bir hafta normdu ancak sendikaların yükselişi ve üretkenlikteki büyük sıçramalar iki günlük hafta sonunun norm haline gelmesini sağladı. Dört günlük haftayı savunanlar, bunun üretkenliği ve personelin elde tutulmasını daha da artırabileceğini ve işçi devamsızlıklarını azaltabileceğini söylüyor. South Cambridgeshire denemesi, daha az sayıda çöp toplayıcısının işten ayrıldığını, planlama kararlarının daha hızlı alındığını ve çağrıların daha hızlı yanıtlandığını ortaya koydu. Cambridge ve Salford üniversitelerindeki akademisyenler tarafından analiz edilen 24 belediye çalışma alanından 11'i performansını artırdı, 11'inde çok az değişiklik oldu.

"100 YIL ÖNCE İCAT EDİLDİ"

Ryle şunları söyledi: "Yüzlerce İngiliz şirketinin ve bir yerel belediyenin halihazırda gösterdiği gibi, ücret kaybı olmaksızın dört günlük bir hafta, çalışanlar ve işverenler için bir kazan-kazan olabilir. Dokuzdan beşe, beş günlük çalışma haftası 100 yıl önce icat edildi ve artık amaca uygun değil. Bir güncelleme için çok geç kaldık" diye konuştu. Timewise'ın CEO'su Claire Campbell, daha fazla şantiye bazlı, vardiyalı çalışanların kaydolduğunu görmek istediklerini çünkü yeniliğe en çok ihtiyaç duyulan yerin burası olduğunu belirtti.

Editör: Pınar Gözek