İsrail, son yıllarda Suriye'de hükümetin kontrolündeki bölgelerde çok sayıda hedefe saldırı düzenledi.

Suriye ordusu, İsrail'in cuma sabahı Halep yakınlarında düzenlediği hava saldırılarında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını bildirdi. 

Ordu, saldırlar sırasında çevrede büyük hasar meydana geldiğini açıkladı. 

Suriye Savunma Bakanlığı da, İsrail'in yerel saatle saat 01.45 sularında Halep'in güneydoğu kesimindeki çeşitli bölgeleri vurduğunu belirterek, çok sayıda sivil ve askeri personelin öldüğü açıklamasında bulundu. 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) isimli STK ise, İsrail saldırılarında çoğunluğu Suriyeli asker olmak üzere 42 kişinin öldüğünü aktardı. 

Ülke içindeki geniş ağı ile iç savaşı takip eden SOHR, İsrail'in, Halep Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki Safira kasabasında konuşlu Lübnan merkezli Şii Hizbullah örgütüne ait füze depolarını hedef aldığını bildirdi. 

SOHR, 36 Suriye askeri ile altı Hizbullah savaşçısının öldüğünü ve onlarca insanın da yaralandığını belirterek, olayı son yılların en ölümcül saldırılarından biri olarak nitelendirdi.

İsrailli yetkililerden saldırılarla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

İran'ın Suriye'de konuşlanmasına izin vermeyeceği iddiasında bulunan İsrail, son yıllarda Suriye'de hükümetin kontrolündeki bölgelerde yüzlerce hedefe saldırı düzenledi. 

Suriye'nin savaş öncesi ticaret merkezi olan Halep, geçmişte havaalanının kapatılmasına yol açan benzer saldırılara maruz kalmıştı. 

Ancak bu sabahki saldırı havalimanını doğrudan etkilemedi.

Suriye'deki saldırılar, Gazze'deki savaş ve Lübnan-İsrail sınırında Hizbullah ile İsrail güçleri arasında devam eden çatışmalar nedeniyle son beş aydır tırmanışa geçmiş durumda.

Editör: Pınar Gözek