111 yıl sonra aynı Titanik faciası! Kayıp denizaltındaki 5 kişi hayatını kaybetti

Atlantik Okyanusu'nda kaybolan denizaltı şirketi OceanGate, denizaltıda bulunan 5 kişinin öldüğünü açıkladı.

Titanik enkazına dalış yaptığı sırada geçtiğimiz pazar günü Atlantik Okyanusu’nda kaybolan küçük denizaltının arama-kurtarma çalışmalarından acı haber geldi.

ABD Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada kayıp denizaltıyı bulmak için Titanik'in enkazının yakınında yapılan bir çalışmada “enkaz alanı” bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada enkaz alanının keşfedilmesinin ardından uzmanların hızla çalışmaya başladığı, elde edilen bilgilerin değerlendirildiği ve aktif bir arama-kurtarma yapıldığı belirtildi.

OKYANUSTAN ACI HABER GELDİ 

Denizaltının sahibi olan Oceangate şirketi 'Denizaltında bulunan kişilerin hayatını kaybettiğini düşünüyoruz açıklamasında bulundu. ABD Sahil Güvenlik'ten yapılan açıklmada 5 kişinin de yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

İÇİNDE 5 KİŞİ VARDI 

Kaybolan denizaltıda 58 yaşındaki İngiliz milyarder ve kaşif Hamish Harding, 77 yaşındaki Fransız kaşif Paul-Henry Nargeolet, OceanGate Expeditions'ın CEO'su ve kurucusu Stockton Rush, 48 yaşındaki Pakistan doğumlu İngiliz işadamı Shahzada Dawood ve 19 yaşındaki oğlu Suleman’ın olduğu açıklanmıştı.

GEÇEN YIL DA KAYBOLMUŞTU 

Titanik enkazına turist gezisinde kaybolan denizaltı, geçen yıl da benzer bir yolculukta yaklaşık iki buçuk saat kaybolmuştu.

Muhabir David Pogue, geçen aynı denizaltıda olduğunu tweetledi. Pogue, "Titanik'e giden OceanGate denizaltısının da ben gemideyken birkaç saatliğine kaybolduğunu hatırlarsınız" dedi. Pogue gezide denizaltının su altında hareketine rehberlik eden gemiyle iletişimini kaybettiğini belirtti.

ENKAZI 3 BİN 800 METRE DERİNLİKTE 

Titanik’in enkazı, Kanada’nın Newfoundland kıyılarının yaklaşık 600 kilometre açığında Atlantik Okyanusu'nun dibinde 3 bin 800 metre derinlikte yer alıyor. Zamanının en büyük yolcu gemisi olan Titanik, 1912'de İngiltere'nin Southampton limanından ABD'nin New York kentine yaptığı ilk yolculuk sırasında bir buzdağına çarparak batmıştı.

ENKAZI 3 BİN 800 METRE DERİNLİKTE

Gemideki 2 bin 200 yolcu ve mürettebattan en az bin 500'ü hayatını kaybetmişti. Titanik'in enkazı 1985'te keşfedilmesinden bu yana kapsamlı şekilde araştırılıyor.