Ülkede ikamet izinsiz kaldığı tespit edilerek tutuklanan zanlı Husein Amman, restoranda çalıştığını ve patronunun kendisine çalışma izni çıkaracağını söylediğini ama çıkarmadığı gerekçesiyle kaçak duruma düştüğünü iddia etti. Zanlı cezaevine gönderilirken, kayıt dışı çalıştıran iş yeri hakkında da yasal süreç başlatılacak.

Ülkede ikamet izinsiz kaldığı tespit edilen Husein Amman tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı. Polis memuru Emine Çıkan mahkemede olguları aktardı.

Polis, 24 Haziran 2024 tarihinde saat 01.40 raddelerinde, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Lefkoşa’da Abdi İpekçi Sokak’ta tespit edilen zanlının yapılan muhaceret kontrolünde 30 Eylül 2022 tarihinden beri 541 gün KKTC'de ikamet izinsiz olarak bulunduğunun tespit edildiğini söyledi.

Polis, soruşturmanın tamamlandığını, zanlının KKTC'de herhangi bir yasal statüsü bulunmadığını belirterek, davaları görülünceye değin 20 günü geçmeyen süre ile Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesini talep etti. Polisin ardından söz alan zanlı ise, bir restoranda çalıştığını, patronunun kendisine çalışma izni çıkaracağını söylediğini ancak çıkarmadığını söyledi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 20 günü aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi. Yargıç, zanlıyı kayıt dışı çalıştıran iş yeri hakkında da yasal süreç başlatılmasına emir verdi.

Editör: Pınar Gözek