Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ile Meral Vedat Ertüngü Lisesi öğrencilerinin bazı velileriyle Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.    Veliler tarafından yazılan bir dilekçe ise, Milli Eğitim Bakanı’na iletilmek üzere sekreterine teslim edildi.    Bakanlık önünde yapılan basın açıklamasında okullardaki akran zorbalığının arttığına, ceplerinde kelebek bıçak taşıyanlar olduğuna ayrıca kapıda güvenlik olmamasından dolayı çocukların okuldan kaçtığına dikkat çekildi.

Eylem: Kadrolar eksik    Bakanlık önünde açıklama yapan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, aylardır okullarda yaşanan sorunları dile getirdiklerini ancak bakanlık ile hükümetin “üç maymunu” oynadığını söyledi. Eğitimin siyasete alet edildiğini savunan Eylem, “Bundan ivedilikle vazgeçilmeli” dedi.    Eylem, “Milli Eğitim Bakanı, öğretmene ve sendikalara saldırmaktan vazgeçmeli. Eğitime vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Bu koltukta oturması doğru değildir, etik değildir, ivedilikle istifa etmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.    Tam gün eğitimin yarattığı sıkıntıları yeniden gündeme getiren Eylem, akran zorbalığı ve şiddetin de okullarda arttığını ifade etti.    Eylem, alt yapı, donanım, kadroların eksik bırakılmasının bedelini öğrenci, öğretmen ve velilerin ödediğini belirterek dayatmalardan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.   

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, okul binalarının durduğu yerde döküldüğünü, depreme dayanıklılıkla ilgili somut çalışmalar yapılmadığını belirtti.    Müfredatla oynandığını, eğitsel kolların derse dönüştürüldüğünü ifade eden Eylem, müdür ve müdür muavini kadrolarının henüz doldurulmadığını, 11 okulda 35 müdür-müdür muavini kadrosunun boş olduğunu vurguladı. Velilerden dilekçe: Liseliler, ortaokul öğrencilerini döverek harçlıklarını alıyor    KTOEÖS Eğitim Sekreteri Adnan Zekai, Milli Eğitim Bakanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasında, velilerin hazırlamış olduğu yazılı sorunları dile getirdi:    “Okul personelinin yetersiz olmasından dolayı, çocuklar arasında şiddet olayları artmış, birbirlerine darp uygulayarak hastanelik etmeleri, ceplerinde kelebek bıçak taşımak suretiyle tehlikenin boyutunu arttırmaktadır.   

Kapıda güvenlik olmamasından dolayı çocukların okuldan kaçarak anayola çıkmaları tehlike yaratmaktadır.    Ortaokul ve liselerin bir arada olmasından dolayı liselilerin ortaokul öğrencilerini döverek harçlıklarını almaları onları tuvaletlere kilitleyerek darp etmektedirler.    Okulda hiçbir sosyal faaliyet alanının olmaması, altyapı eksikliği yüzünden çocukların hiçbir uğraş alanı yoktur buda şiddet olayını arttırmıştır.    Ailelerin çocuklara yeterli harçlık verememeleri yüzünden çocukların okullara aç gelmelerine sebep olmakta ve bu haliyle tam gün eğitim sistemine geçilmesi halinde bu sorunlarım boyutu daha da artırarak devam etmektedir.  

Bakanlık bu konuda çok ilgisiz görülmektedir.    Yukarıda sayılan sorunlar ve daha da sayamadıklarımız, birçok sorunun çözülmesi için bakanlığı ve sendikayı biz veliler olarak göreve çağırıyoruz ve gereğinin yapılmasını talep ediyoruz”.