Son günlerde yeniden başlayan elektrik kesintileri, İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği’nin gündemi oldu. Hükümeti ülkenin geleceğini karanlığa teslim etmekle suçlayan İEZB açıklamasında, Kıb-Tek’in peşkeş çekilmeye çalışıldığı ifade edildi. 

İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Serkan Kırmızı ve Yönetim Kurulu, ortak bir açıklamaya imza attı. Yapılan açıklama KIB-TEK üzerinden hükümeti eleştiren İEZB, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mevcut hükümet tarafından anayasayı da ihlal ederek en kötü şekilde yönettiğinin altını çizdi.

İEZB, Hükümeti Ülkenin Geleceğini Karanlığa Teslim Etmekle Suçladı

İEZB tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Her gün daha kötü ne olabilir diye uyanıyoruz ve bir bakıyoruz ki bir kötü haber daha. Ama ilk defa göz göre göre ülkenin geleceğini karanlığa teslim ediyorlar. Hem de sadece halkın değil çocukların ve gençlerin de geleceğini karartıyorlar.

KIB-TEK meselesini bir türlü çözemediler. Çözemedikleri gibi çok yüksek zararlarda peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Göz göre göre bu kadarı da olmaz. Ancak bu düşünceleri gerçek olmayacak, olmasına da asla izin vermeyeceğiz.

Bu ülke esnafı da iş adamı da çiftçisi de hayvancısı da en önemlisi gençleri de geleceklerinin kararmasına izin vermeyecekler. Artık ülkeyi yönetenlerin sadece cepleri uğruna ve kendi çıkarlarına kararlar alıp alelacele uygulamaya koymalarına izin verilmeyecek.

Artık yeter, bu ülke sahipsiz değil, bu ülke başıboş değil, bu ülkeyi yönetenler artık ellerini vicdanlarına koyma zamanı geldi.”

“Omuz Omuza Mücadele Edeceğiz”

İEZB açıklamasının sonunda ise yapılmak istenen usulsüzlüklere izin verilmeyeceği ve omuz omuza mücadele edileceğinin altı çizildi:

Kamu İhale yasa tasarısı değiştirilerek 50 milyon TL üzerindeki işletme yatırımlarının ihalesiz olarak 15 yıla kadar uzatılarak;

1) Enerjideki alım garantileri sebebiyle yüksek maliyetlerin artmasına

2) Alternatif enerji yatırımlarının önünün kapanmasına

3) Değişen enerji sektöründeki yeniliklerin doğal gaz LNG, Alternatif enerji güneş rüzgâr vs. Yatırımlarının 15 yıl süreyle kapatılıp, enerji sektörünün özel sektöre teslim olmasına

4) Enerjide özel tekelin oluşmasına olanak sağlanmasına izin verilemeyecek. Her zaman her koşulda yan yana omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz”