Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Hasan Küçük, Meclis'te “Üniversitelerin Kuruluş Amaç ve Kapsamı Üzerinde Değerlendirme” konulu güncel konuşma yaptı.

Küçük konuşmasına, Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne dikkat çekerek başladı.

Yükseköğretim sektöründe dünyada pandemiden sonra yapının değiştiğini kaydeden Küçük, yükseköğretimin çözüm önerileri ile birlikte konuşulmasının önemine vurgu yaptı. “Eğitim alanında zamanında yapılmayanların sonucunu yaşıyoruz” diyen Küçük, ileriye dönük yapılması gerekenlerin konuşulması, bir reforma ihtiyaç olduğu ve kalite kurulu oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Yükseköğretimde eğitim, araştırma ve kamu hizmeti olmak üzere 3 temel vizyonun ortaya çıktığını belirten Küçük, ülkede bazı üniversitelerin bunları ne kadar yerine getirdiğinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Küçük, “Hepimiz yaşanılanlardan ders çıkarmalıyız” diyerek, sorunlara kalıcı çözüm bulunması noktasında hassasiyetini dile getirdi.

“Sahte diploma” meselesine işaret eden Küçük, pandemiden sonra en az 6-7 ülkede benzer sorunlar yaşandığını belirtti ve sorunun nedenlerinin çok boyutlu olarak araştırılmasının önemine vurgu yaptı.