Kudret Özersay sahte diploma soruşturmasına dair sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Bazı kesimler SAHTEKARLIKLA DİPLOMA TEMİN EDEN ama bunu tedavüle sürmeyen, yani herhangi bir yerde kullanmayan, maaş artışı, bir başka kuruma kayıt yaptırma ya da başka şekilde kullanmayan kişilerin herhangi bir suç İŞLEMEDİKLERİNİ ileri sürmektedir.

Oysa Fasıl 154 Ceza Yasamızda "suça teşvik" konusu düzenlenmiştir. Buna göre bir suçun işlenmesinde başka bir kişiye YARDIMCI OLAN veya onu TEŞVİK EDEN herkes suçun işlenmesine İŞTİRAK ETMİŞ ve SUÇU İŞLEMİŞ sayılır ve bu nedenle suçu fiilen işlemekle itham edilebilir (Mad. 20).

Sahtekarlıkla diploma hazırlayan kişi veya kişiler O DİPLOMAYI KİMİN İÇİN HAZIRLARLARSA sonuçta ONUN BİLGİSİ, ONAYI, TALEBİ İLE bu sahtekarlığı yaparlar. Hatta bunun kaşrılığında para veya başka menfaatler de alırlar, bunu aklı başında herkes kestirebilir.

---Ortada bir TALEP OLMASA, yani birisi "bana da bir diplomacık verin" diye istemese, ya da kendisine önerildiği zaman "TAMAM BEN DA İSTERİM, OLUR ALIRIM" demese bu sahte diploma hazırlanmaz! Yani sahte diplomayı alan kişi bu suçun işlenmesine YARDIMCI OLMUŞ ve/veya TEŞVİK ETMİŞ olur!!!

---İlgili kişi bir üniversitede hiç okumadan, sınava girmeden kendisine hazırlanan sahte bir diploma verilecekse bile kendisiyle ilgili BİLGİ VE BELGELERİ o sahtekarlığı yapacak olana verir. Bu, kimlik kartını, ikameti, lise diplomasını, fotoğrafı ve dahasını içerir. Yani bu sahte diplomayı alan kişi bu diplomanın alınmasını MÜMKÜN KILACAK evrakları verir, bu bağlamda da suçun işlenmesine YARDIMCI OLMUŞ ve/veya TEŞVİK ETMİŞ olur!!!

---Hepsini geçtim kendis isteği ve iradesi dışında kendisine sahte diploma hazırlanan kişi "buyur al bunu senin için hazırladık" denildiğinde bunu BİLEREK İSTEYEREK ALDIĞI zaman RIZASINI VERMİŞ olur, "hayır ne münasebet, bu sahtekarlıktır ben bunu kabul etmem" demek yerine kabul ederek suçun işlenmesine YARDIMCI OLMUŞ ve/veya TEŞVİK ETMİŞ olur!!!

Bu nedenle şahsi kanaatim EN ÜST SİYASİ MAKAMLARI işgal edenlerin kendilerine yakın olan isimleri korumak ve kollamak için yaslandıkları "tedavüle sürülmedi onun için suç teşkil etmez" argümanının tutar tarafı OLMADIĞIDIR!. Bu sahte diplomaların ALICISI OLMASA üretilmeleri yani sahtelemek işleminin yapılması mümkün olamayacaktı. Talep vardı ki sahte diploma arzı ortaya çıktı. Bu açıdan Polisin sahte diploma alan ama klasik anlamda tedavüle sürmeyenlerin de İFADELERİNİ ALMASI ve kendilerine dava okuması gerektiğini düşünürüm.

Editör: Pınar Gözek