Her yıl Temmuz sonu ve ekim ortalarına kadar  Akliman’da kendini gösteren endemik bitki türü kum zambağı bu yıl yeniden çiçek açtı.

Kumul sahillerinin süsü olan bu soğanlı bitki, neslinin tükenme tehlikesinde olduğundan 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alındı.

Nergisgiller familyasından olan bu bitki Akdeniz, Ege ve kısmen de Karadeniz’in kıyı kumullarında yetişiyor. Akliman sahillerini süsleyen kum zambakları, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oluyor.

Tanıyanlar bu mevsimde incelemek ve fotoğraf çekmek için Akliman sahiline geliyor.

CEZASI 109 BİN LİRA

Çevre Kanunu’na göre bu bitkiyi soğanından sökmek ve koparmanın maliyeti güncel olarak 109 bin 593 TL. Sinop Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlileri, vatandaşları bu endemik bitki hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için biyolojik çeşitlilik eğitimleri düzenliyor.

Ayrıca türün yayılış gösterdiği alanlarda saha denetimleri sağlanarak kum zambakları gözlem altında tutulup korunuyor.

Yaz tatilinin keyfini çıkarmak için Akliman’a gelen Müberra Özyiğit, kendisinin de ilk gördüğünde koparıp evde saksıya dikmek istediğini belirtti.

"UYARI TABELASI YOK"

Bölgede tanıtım tabelasının eksik olduğunu dile getiren Özyiğit, “Alalım saksıya dikelim dedim, kolay köklenir kumda yetiştiği için ama yasak cezası varmış. Kopardığımı düşünün, ödemem o parayı. Ne için ödemem, hani nerede bir uyarı, neden kontrol altına alınmıyor madem o kadar değerli” dedi.

Ali Erol, kum zambağını daha önce Akdeniz Bölgesi'nde gördüğünü belirterek, “Türkiye’de nadir yerlerde yetişen bir bitkimiz. Cezası çok güzel ve daha da arttırılması uygun olur. Hiç kimse dokunmasın, nadir bir güzellik. Bulamayacağımız şeyi tüketmeyelim lütfen” ifadelerini kullandı.