Güney Kıbrıs’taki İngiliz Okulu’nda öğrenim gören 71 öğrenci ile öğrencilere eşlik eden öğretmenlerin, olumsuz hava koşulları nedeniyle İsviçre’de bir hotelde mahsur kalmıştı, öğrencilerden 5’inin Kıbrıslı Türk olduğu öğrenilmişti.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Lakadamyalı, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu, ailelere düzenli bir şekilde bilgi verildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı ile Cenevre Konsolosluğu’nun devrede olduğunu belirten Lakadamyalı, suların çekilmesiyle birlikte öğrencilerin otobüs ile tren garına ulaştırılacağını İtalya üzerinden de Kıbrıs’a transferlerinin sağlanacağını aktardı.

Kıbrıs Postası, yarın Kıbrıs’a dönmeleri beklenen Kıbrıslı Türk öğrencilerin isimlerine de ulaştı.

İsviçre’de mahsur kalan Kıbrıslı Türk öğrencilerin isimleri şöyle:

Arda Özsağlam, İrsen Küçük Uçaner, Doruk Taşeli, Mert Taşeli ve Rüstem Dabeş.

DUYARLI TÜRK İŞ İNSANLARINDAN YARDIM TEKLİFİ

Öte yandan, İsviçre’de yaşayan duyarlı Türk iş insanları öğrencilerin bulunduğu bölgeyle temasa geçerek, yardım teklifinde bulundu.

Kıbrıs Postası’na konuşan ve kimliklerinin açıklanmasına istemeyen duyarlı Türk iş insanları, İsviçreli yetkililerden, helikopterle 5 Kıbrıslı Türk öğrenciyi alıp, en yakın sınır olan İtalya üzerinden Kuzey Kıbrıs’a ulaştırmayı teklif ettiler.

İsviçreli yetkililer yardım talebinde bulunan duyarlı Türk iş insanlarına bunu yapmak için ailelerinden muvaffakiyet gerektiğini fakat en doğru çözümün beklemek olduğunu belirttiler.

İş insanları Kıbrıs Postası yaptıkları açıklamada konuyu yakinen takip ettiklerini yapabilecekleri bir yardım olması durumunda ivedi harekete geçeceklerini belirttiler.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Editör: Mahmut Doğan