Tüzük değişiklikleri ile Bertan Zaroğlu’nun Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü olması ve ilk genel seçimde Lefkoşa birinci sıra milletvekili adayı olması oy birliği ile kabul edildi.

Lefkoşa’da Rauf Denktaş Üniversitesi Kültür Merkezi’nde saat 10.00’da gerçekleştirilen Tüzük Kurultayı’nda, Milletin Partisi’nin YDP’ye katılması da onaya sunularak onaylandı.

“Birleşip Büyüyeceğiz. Büyüyüp Gelişeceğiz” sloganı ile gerçekleştirilen kurultayda ilk olarak divan oluşturuldu, ardından da saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Divan Başkanı Turan Büyükyılmaz konuşarak, YDP’nin büyümesi ve zirveye çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kurultay’da sırasıyla YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Bertan Zaroğlu ve eski Bakanlardan Kenan Akın birer konuşma yaptı.

-Erhan Arıklı

Tüzükte yapılacak değişikliklerle partiyi KKTC’ye yayacaklarını anlatarak, YDP’nin yeniden doğacağını belirtti.

2025 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin çok önemli olduğunu kaydeden Arıklı, “Bu seçimde federasyon ve KKTC’nin yaşaması fikirleri yarışacak. Bizler de KKTC’yi ortadan kaldıracak hiçbir anlayışın Cumhurbaşkanlığında olması taraftarı değiliz” dedi.

Arıklı, “Federasyonu mezar olarak niteleyen bir parti olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kez daha dominant faktör olmaya devam edeceğiz” dedi.

-Zaroğlu

Daha sonra, Bertan Zaroğlu’nu sahneye davet eden Arıklı, Zaroğlu ile birlikte iki partinin birleşmesini el ele açıkladı.

Zaroğlu da konuşmasında, Yeniden Doğuş Partisi’nin kuruluşunda da var olduğunu söyleyerek, şimdi de burada bulunmaktan onur ve gurur duyduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının siyaset konuşmayı seven bir halk olduğunu söyleyen Zaroğlu, geçmişte yaşanan tartışmaların ve anlaşmazlıkların bugün itibariyle toprağın altına gömüldüğünü belirtti.