Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysal ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem başkanlığında KTMMOB’de toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, KTMMOB’den Genel Sekreter Türker Aktaç, Yönetim Kurulu Üyesi Görkem Çelik,

Birliğe bağlı İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Oda Başkanı Abdullah Ekinci ve Oda Saymanı Hüsnü Coşan katılım gösterirken, KTOEÖS’ten Mali Sekreter Ahmet Karaoğulları, Eğitim Sekreteri Adnan Zekai, Örgütlenme Sekreteri Erkan Bulak, Yönetim Kurulu Üyeleri Arzu Kurtdereli ve Doğan Çakıroğlu toplantıda yer aldı. Görüşmede, okullarda depreme yönelik yürütülen güçlendirme proje çalışmaları hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Orta eğitimin sorumlu olduğu okullardaki proje çalışmaları ve saha uygulamaların hangi aşamada olduğu değerlendirildi. İnşaat Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan deprem ön değerlendirme çalışması sonucunda ilk etapta sıralamada olup ileri değerlendirmeye girmeyen yapılarda, yol haritası ve nasıl devam etmesi gerektiği görüşüldü.

Milli Eğitim Bakanlığı’na ait okullarda belirlenen binalara ait, deprem yönetmeliğine bağlı yapılan projelerin önemli kısmının tamamlandığı, bazı okullarda uygulamanın başladığı, bu aydan sonra süreci ağırlıklı olarak Başbakanlık Deprem Denetleme Komitesi’ne ve müteahhitlik hizmetleri ile yürütüleceğini iletildi. KTMMOB ve KTOEÖS toplantıda ülke gündemi üzerine değerlendirme yapıldı. Dayanışmanın artması için çalışmalar yapılması ile ilgili görüş birliğine varıldı.