Coldwell Banker Maximum Yıldızı Aylin Pelin Onar, son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri ve çoklu konut projelerinin ülke ekonomisine yön verme sürecini Kanal T’de Mahmut Doğan’ın hazırlayıp sunduğu Gazete programında anlattı.

Onar, “eskiden daha düşük segmentteki yabancı yatırımcılardan bahsederdik. Uygun konutlar almak içi gelirlerdi. Ne mutludur ki, şu anda Avrupa’dakilerle yarışacak hatta onları geçecek özeliklerde gayrimenkuller pazarlayıp satabiliyoruz. Çünkü hizmet sektöründü büyük farkındalıklar yarattık” diye konuştu. 

Onar, artık daha büyük sayıda çoklu konut projelerin yapılıp satıldığını belirterek, bu konutlarda insanlara bambaşka bir yaşam alanı sunulduğuna dikkat çekti.

 Bu projeler gelişirken ülkeye ve çevreye de fayda sağlıyorlar. Yolların geliştirilmesi ve çevre düzenlemesinin yapılmasında önemli bir rolü var. Yiyecek sektöründen tutun, alınan diğer hizmet sektörlerine kadar iğneden ipliğe katkıları var. Bu firmalarımızın ülkeye kattığı değer tartışılmaz elbette. Dolayısıyla ülkeye gelen profilde de büyük farklılıklar var. Eskiden daha düşük segmentteki yabancı yatırımcılardan bahsederdik. Uygun konutlar almak içi gelirlerdi. Ne mutludur ki, şu anda Avrupa’dakilerle yarışacak hatta onları geçecek özeliklerde gayrimenkuller pazarlayıp satabiliyoruz. Çünkü hizmet sektöründü büyük farkındalıklar yarattık. Site yönetimlerinin hayata girmesi ve doğru yönetilmesi; oradaki insanların yaşadığı koşulların iyileştirilmesi sadece bizler için değil, dışardan gelen kişilerin algısını da çok değiştirdi. Kendimizin orada evimiz olmasa bile yanımızda bir gayrimenkulün çok iyi bakımı pozitif olarak bize de yansıyor. Yıllarca atıl vaziyette kalmış projeler veya ‘ben hayatta burada oturmam’ dediğiniz gayrimenkuller önünde yapılan çok daha kaliteli ve iyi bakımlı bir site yüzünden çok daha değer kazanıp, insanların rağbet ettiği yaşamaya arzu ettiği bir cazibe merkezi haline geliyorsa, inşaat sektörünün ne denli yansıdığını da iyi anlamak lazım.

Editör: Mahmut Doğan