Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, yaklaşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Optimar Araştırma tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını değerlendirdi.

ANKETE GÖRE İKİNCİ TURDA ERSİN TATAR, YÜZDE 55,8 İLE KAZANIYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini temsilen 1200 kişi ile yüz yüze 12-20 Eylül tarihleri arasında yapılan araştırmaya göre ilk turda Ersin Tatar’ın%4,4’lük bir fark ile Mustafa Akıncı’nın önüne geçtiği görülüyor. Ancak ikinci turda Mustafa Akıncı için mutlak bir mağlubiyet gözüküyor gibi. Zira ikinci tur için fark daha da büyüyor. Kararsızlar dağıtılmadan Ersin Tatar %44,9 iken Mustafa Akıncı'nın  oy potansiyeli %35,5 olarak tespit edilmiş. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise Ersin Tatar %55,8 ve Mustafa Akıncı %44,2 oy alıyor gözüküyor. Kaldı ki bir önceki seçimde Akıncı’ya oy verenlerin bu kez ilk turda ancak % 63’ü oy veriyor.

Bir önceki seçimde Mustafa Akıncı’ya oy verenlerin seçim ikinci tura kaldığında %30’u Akıncı’ya vermiyor. %14,7’si Ersin Tatar’a oy vereceğini ifade ederken %15,2’si oy kullanmayacağını söylüyor.

İKİNCİ TURA ERHÜRMAN – AKINCI KALIRSA; ERHÜRMAN’IN OYU %55,5

Düşük bir ihtimal olarak gözükse de Tufan Erhürman ve Mustafa Akıncı ikinci tura kalmış olsa sonuç yine Akıncı aleyhine gelişiyor. Tufan Erhürman'ın oyu %55,5 olurken Akıncı'nın oyu %44,5 oluyor.

Araştırma sonuçları bize Akıncı’nın ciddi anlamda yıprandığını gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı süresince yapmış olduğu açıklamalar ve icraatlar ile Ada halkının desteğini yitirmiş gözüküyor.