Kıbrıs Toplum Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTU) başlatılan ‘sahte diploma’ ve ‘yolsuzluk’ soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhurbaşkanı’nın koruması Şerif Avcil ve yakınları Melek Avcil, Şahin Avcil yeniden Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde, Yargıç Gülay Uğur huzurunda görülen davalarda, Tahkikat Memuru Polis Çavuşu Bilger Koral, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan polis subayı Şerif Avcil yengesi Melek Avcil ve kardeşi Şahin Avcil ile ilgili son bulguları aktardı, zanlıların beraber hareket ettiklerini tespit ettiklerini belirtti.

Tahkikat Memuru, soruşturmada, evli olan Şahin Avcil ve Melek Avcil’in diplomalarının halen daha tespit edilemediğini kaydetti. 

Şahin Avcil’ın gönüllü olarak verdiği ifadeye işaret eden Tahkikat Memuru, ifadede Şahin Avcil’ın iki diplomayı da yaktığını söylediğini aktardı. Tahkikat Memuru, bunun yanında, Şahin Avcil’ın Okul Genel Sekreteri ile kendisi tanıştığını, kendisinin ve eşinin okul kaydını yaptırdığını, kardeşi polis memuru Şerif Avcil için de ricada bulunduğunu ve bu nedenle kardeşi ile aralarında tartışma yaşandığını belirttiğini söyledi. 

Tahkikat Memuru, Melek Avcil’ın da Başbakanlık personeli olarak kademe ilerlemesi amacıyla diplomasını Personel Dairesi’ne verdiği ancak kademe ilerlemesi için uygun görülmediği tespitinin yapıldığını ifade etti. 

Polis Memuru Şerif Avcil yönelik de polis, soruşturma kapsamında aranan telefonun halen daha bulunamadığını, zanlının susma hakkını kullandığını aktardı. 

Polis, zanlıların bu noktada soruşturmaya etki etmeyeceği gerekçesiyle teminatla serbest bırakılmasını talep etti. 

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç, zanlıların; ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakılmalarına karar verdi.

Editör: Pınar Gözek