Demokrat Partisi (DP) Girne Milletvekili Serhat Akpınar, “Güncellenmesi Gereken Yasalar ve Güncel Siyasi Gelişmeler” konulu güncel konuşma yaptı.

Çok fazla güncellenmesi gereken yasa olduğunu belirten Akpınar, KKTC yükseköğretiminin dünyaya açılabilmesi için ve ülkenin "nefes borusu" olan üniversitelerin gelişim süreçlerinde uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya ulaşabilmesi için önemli gördüğü yeni madde düzenlemelerini gerekçeleriyle sunduğunu kaydetti. Akpınar, mevcut yasayla üniversitelerin gelişimi için yasal zorlukların yaratıldığını dile getirdi.

Daha birçok yasada güncellemeler yapılması için halkın ihtiyacı olan değişik önerilerini Demokrat Parti olarak Genel Kurul’a sunacaklarını ifade eden Akpınar, güncellenecek yasalarla yasal eksikliklerin daha belirgin hale geleceğini belirtti.

Kıbrıs Türk halkının sorunlarının ötelenerek, buraya kadar gelindiğini dile getiren Akpınar, “Geçmişte ertelenen sorunlar bugün karşımızda” dedi. Kıbrıslı Türklerin "çözüm gününü bekleme alışkanlığını" bırakması gerektiğini kaydeden Akpınar, “Kendi sorunlarımızdan ancak kendi çabamızla ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle başa çıkabiliriz” diye konuştu.

KKTC’nin kendi sermayesini oluşturabilmesi için ekonomik gelişmelere imkan sağlayacak yasal değişikliklerin hem hükümet hem de muhalefet kanadından gelmesinin önemini belirten Akpınar, sendikalarla, hükümeti karşı karşıya getirmenin ülke insanına ancak zarar vereceğini söyledi.