Yeniden Doğuş Partisi Genel Sekreteri ve Genel Başkan adayı Talip Atalay  açıklama yaparak YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ve  CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yaşanan gerginliğe değindi.

Atalay, CTP Genel Başkanı Erhürman ile görüştüğünü ve açıklama istediğini söyledi.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Sekreteri ve Genel Başkan adayı Talip Atalay’ın yazılı açıklaması şöyle;

Dün yani 04.03.2024 Pazartesi günü KKTC Meclis Genel Kurulu’nda benim Genel Kurul Salonunda BULUNMADIĞIM bir sırada Sayın Erhan Arıklı ve Sayın Tufan Erhurman arasında maalesef öfkeyle yanlış anlaşılmaya müsait nahoş ifadelerin de kullanıldığı sınırları aşan bir tartışma yaşanmış.

Öncelikle dün gece Sayın Erhürman’ın bizim tabanımızı da kastederek “Terbiyesizler” ifadesini duyduğumda beynimden vurulmuşa döndüm. Çok üzüldüm. ÇÜNKÜ HİÇ KİMSENİN BİZİM TABANIMIZA HAKARET ETMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYİZ, ASLA HOŞ GÖRMEYİZ, BU HİÇ KİMSENİN HADDİ DE DEĞİLDİR. Aynı şekilde başka bir partinin tabanı için de bu tür ifadelerin kullanılmasını asla tasvip etmeyiz. Ayrıştırıcı, aşağılayıcı dil zehirlidir, genel insan hakları açısından sorunlu olduğu gibi, YDP’nin kuruluş amaçlarına aykırı,  ülkemizin birlik bütünlüğü için de son derece büyük bir tehdittir.

Ancak konuyla ilgili bir değerlendirme yapmadan önce Sayın Erhurman’ı arayıp bir açıklama istedim. Sayın Erhurman kullandığı ifadeyle kesinlikle YDP tabanını kastetmediğini, gerekli açıklamayı yapacağını ifade etti, nitekim konuyla ilgili dün gece bir açıklama yapmıştır.

Sayın Arıklı’nın  bize karşı Kurultay malzemesi yapabilmek için özel whatsapp grubunda “orada olmadığım halde benim içeride olduğumu, kendisi çıktıktan sonra kendisine terbiyesiz denildiğini duyduğum halde sessiz kaldığımı” yazması ise artık alıştığımız diğer örneklerde olduğu gibi düpe düze İFTİRADIR. ÇÜNKÜ MECLİS KAYITLARI İNCELENDİĞİNDE BENİM SÖZ KONUSU TARTIŞMA ESNASINDA BENİM İÇERDE OLMADIĞIM GÖRÜLÜR. Biz orada olsak ve Erhan Bey’in arkasından Genel Kurul’da öyle bir ifade kullanılsa kesinlikle SESSİZ KALMAYIZ, bize yakışan şekilde tavrımızı alır, tepkimizi koyarız. Küçük hesaplar için de Erhan Bey’in aksine onun hakkında doğru olmayan hiçbir yakıştırmayı yapmayız.

Nitekim dün Meclis’ten ayrılırken Meclis Başkanlığı’na vekalet eden Sayın Fazilet Özdenefe’nin acil bir durum için ricası üzerine rutin bir uygulama olan kısa bir süre kendisinin yerine vekalet etmemi de bu tartışmayla ilişkilendirip sunmak yakışıksız, ahlaki bir sorundur ve bunu YDPli olduğu iddiasındaki kişilerde görmek benim açımdan son derece üzücüdür.

Editör: Mahmut Doğan