Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Yeşil Hat’tan izlemek yerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçerek temaslarda bulunması gerekirdi” dedi.
Başkan Töre, Kuzey Kıbrıs Tanıtma Platformu İş Dünyası Turizm ve Kültür Elçileri Gurubu Başkanı Okyay Sadıkoğlu ve  Almanya’dan gelen Türk iş adamları heyetlerini kabul etti.
Zeliha Çavuşoğlu toplantı salonunda gerçekleşen kabulde konuşan Töre, KKTC’nin “Ne Mutlu Türküm Diyen” herkesin milli devleti olduğunu söyledi.
KKTC’nin turizm ve eğitim alanında ileri boyutta olduğunu belirten Başkan Töre, iş insanlarının yapacağı yatırımların kendilerini mutlu edeceğini ifade etti.
Töre, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in yakın zamanda Güney Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini anımsatarak KKTC’ye geçmemesini  eleştirdi.
“Steinmeier’in eşitlik çerçevesinde Kuzey’e geçmesi ve buradaki insanlarla da görüşmesi gerekirdi” ifadelerini kullanan Başkan Töre, Berlin Duvarı ile KKTC gerçeğinin benzetilmesinin de doğru olmadığını söyledi.
Başkan Töre, Avrupa’nın lider ülkelerinden biri olan Almanya’nın Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs ile ilgili gerçeklerini bilmediğini ifade etti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre konuk heyetin yapacağı çalışmaların mutlaka etki edeceğini kaydetti.
Konuk heyette KKTC’yi dünyanın her yerinde lobi faaliyetleri çerçevesinde tanıtacaklarını ifade etti.
Konuşmaların ardından çeşitli hediye takdimi gerçekleşti.

Editör: Mahmut Doğan