“Eğer bu olursa sanayicinin cenazesini kaldırırız” diyen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Türkiye ile imzalanan protokol ile organize sanayi bölgelerinde 3 milyon Euro üzerinde yatırım yapmak isteyen yabancı sermayenin önünün açıldığını, sanayi bölgesinde komiteleri bağlayan diğer kriterlerin bu protokolle hükümsüz olduğunu söyledi.

Meclis Genel Kurulu devam ediyor…

 “Eğer bu olursa sanayicinin cenazesini kaldırırız” diyen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Türkiye ile imzalanan protokol ile organize sanayi bölgelerinde 3 milyon Euro üzerinde yatırım yapmak isteyen yabancı sermayenin önünün açıldığını, diğer kriterlerin bu protokolle hükümsüz olduğunu söyledi.

Bunun düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Erhürman, “Türkiye yetkilileri ile bunu görüşün, bizim gerçek anlamada organize sanayi bölgesine ihtiyacımız var. Gereğini yapın” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu'nda konu hakkında şöyle konuştu;

“Yasa diyor ki Organize Sanayi Bölgesinde kriterler şunlardır, bu kriter çerçevesinde kiralama yapılır. Aynı yasa içinde yabancı sanayicinin özel ve özellikli sanayi bölgelerinde yatırım koşulları düzenlendi. Bizim sanayicimizin sermaye uzmanlığının yetmediği alanlarda yatırım… 4 koşulu var. Koşullardan en önemlisi bizim ihtiyaç analizi raporumuza göre ihtiyaç olacak, deniyor bu yatırıma… Bunun anlamı, bizim sanayicimiz yapabiliyorsa ihtiyaç yok demektir. Birkaç ay sonra uluslararası anlaşma imzalıyorsunuz, yasa gücünde…

Organize sanayi bölgesindeki komiteler yasaları uygulamakla mükelleftir. Yasaya aykırı işlem yapamaz.

Hellimci, kahveci, fırıncı geldi diyelim ki… Bizim buna ihtiyacımız yok. İhracat odaklı da değil. İç piyasa hedef... Organize sanayi bölgesi yasasına göre yetki vermeyiz ama sonra imzalanan uluslararası anlaşmaya göre yabancı yatırımcı için tek şart 3 milyon Euro üzerinde yatırım yapmaktır, demiş oldunuz.

'DAVA AÇARSA KAZANIR'

Bir fırıncı 5 milyon Euro’luk yatırım yapmak isteyerse ve komite, bu başvuruyu reddederse o kişi gider dava açarsa, kazanır. Çünkü 3 milyon Euro üstünde yatırım yapmak kaydıyla KKTC’li yatırımcı ile aynı haklara sahiptir.

Yapılması gereken şey bu protokolün değiştirilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine anlatmak gerekir. Küçük ölçekli bir ekonomiyiz…”

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

Editör: Pınar Gözek