UBP Girne Milletvekili Dr. Hasan Küçük,  Kanal T’de yayınlanan “Günaydın Kıbrıs” programında Pınar Gözek’in sorularını yanıtladı. Küçük, Hayvan üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin gerçekleştirdiği eyleme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Küçük, hükümetin eyleme yönelik devlet otoritesini ön planda tutarak iyi niyetli bir yaklaşım sergilediğine dikkat çekti.

“Eğitim alanında zamanında yapılmayanların sonucunu yaşıyoruz” diyen Küçük, ileriye dönük yapılması gerekenlerin konuşulması, bir reforma ihtiyaç olduğu, kalite kurulu oluşturulması  ve yaşanan sürecin avantaja çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

Eğitimin bir bütün olarak ele alınarak, devlet politikası haline getirilmesinin ve çözüm odaklı yaklaşımın önemine işaret etti.

Bireysel hatalarla yükseköğrenimin topyekün geriye gidebileceğinin düşünülmesinin doğru olmadığını belirtti.

Küçük, yerel ve yabancı basının bir araya getirilerek, kamuoyuna üniversitelerin uluslararası akreditasyona sahip olduğu, YÖK tarafından denetlendiği ve bir sorunun olmadığına dair mesaj verilmesi gerektiğini belirtti.

Küçük, yeni dünya düzeninde, Türk dünyasının, savunma, güvenlik ve ekonomi alanlarında güçlü bir şekilde bütünleşmesinin önemine dikkat çekti. Bu bağlamda, KKTC’nin Türk dünyasında kendini her anlamda daha iyi tanıtabilmesi için gereken adımların atılması gerektiğini vurguladı. Türk devletlerinden KKTC Üniversitelerine öğrenci gelebilme şansının da büyük olduğunu söyledi. Küçük, “ortak bir gelecek için dil, din ve fikirde güçlü bir Türk Dünyası, yeni dünya düzeninin güçlü bir aktörü olacaktır” dedi.

Editör: Mahmut Doğan