Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) ‘Olağanüstü Kurultay’ heyecanı yaşandı.

UBP'nin yeni Genel Başkanı, Başbakan Üna Üstel'in konuşmasının ardından kurultay sona erdi. Kurultayın sonunda 'aile fotoğrafı' çektirildi.

UBP’NİN YENİ GENEL BAŞKANI, BAŞBAKAN ÜSTEL’İN KONUŞMASI

UBP'nin yeni genel başkanı, Başbakan Ünal Üstel, katılımcılara teşekkür etti. Divanın kendisini genel başkan olarak ilan ettiğini kaydeden Üstel, yol arkadaşlarıyla birlikte değerli üyelerle yolu yürüyeceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile uyumlu bir şekilde ilerleyeceklerini söyledi.

Genel seçimde UBP'nin 24 milletvekiliyle sandıktan çıktığını, zor dönemde de görevden kaçmadığına vurgu yapan Üstel, "Bize dil uzatanlar, taşın altınla ellerini koymaya cesaret edemediler" dedi

Sucuoğlu hükümetinde bir kriz yaşandığını, daha sonra ise kendisinin görevlendirildiğini ifade eden Üstel, hükümeti oluşturduklarını, güvenoyu alarak, yollarına devam etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Muhalefetin hep kaçtığını belirten Üstel, "Bırakın konuşsunlar. Biz, iş yapacağız onlar konuşacak" dedi

50 senedir KKTC'nin ileriye gitmemesi için ellerinden geleni yapan bir muhalefet olduğunu anlatan Üstel, Rum'a yama olmanın karşısında olduklarını dile getirdi. Üstel, "Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a tam desteğiz" dedi.

Sucuoğlu'na yürekten teşekkür eden Üstel, "Birinci ve ikinci ateşten gömleği bana giydiren Faiz Sucuoğlu'na teşekkür ediyorum" dedi.

CUMHURBAŞKANI TATAR’IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kurultayda olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Yıllarca birlikte mücadele ettiklerini kaydeden Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki destek için de teşekkür etti.

“UBP her zaman Kıbrıs Türk halkının varlığı için mücadele eden yürekli insanlarım partisidir" diyen Tatar, Anayasa'ya göre tarafsız olduğunu ama gönlünün nerede olduğunu bilindiğini kaydetti.

Kendisine saldırılar yapıldığını dile getiren Tatar, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde benden çok altında oy alan bir kişinin bir kişinin sürekli laf sokuşturmasını kabul etmem" dedi.

Üstel ve ekibine teşekkür eden Tatar, konuşmanın kolay olduğunu esas olanın icraat olduğunu ifade etti.

Tatar, "Sayın Akıncı 6 ay daha Cumhurbaşkanlığı'nda oturdu nasıl oturmaya devam etti? Mahkemeye başvuruldu Meclis kararı alındığı söylendi. Siz de meclis kararı alın." dedi.

Kendi görevinin vatanı savunmak olduğunu dile getiren Tatar, New York öncesi meclise bilgi vereceğini dile getirdi.

 UBP GENEL SEKRETERİ HASİPOĞLU’NUN KONUŞMASI

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, kurultayda bir konuşma gerçekleştirdi.

Oğuz Hasipoğlu, olağanüstü kurultay yaptıkları için eleştiriler aldıklarını söyleyerek, "Eleştirilere en güzel cevabı bu kalabalıkla sizler veriyorsunuz" dedi.

UBP'nin yaptığı demokratik seçimleri hiçbir partinin yapmadığını kaydeden Hasipoğlu, "5-7 adaylı kurultaylarımız oldu. Hangi parti böyle kurultay gerçekleştirdi?" ifadelerini kullandı.

Bir yerel seçim süreci içerisinde olunduğunu hatırlatan Hasipoğlu, yerel seçimlerde ve birlik bütünlük adına yola Başbakan Ünal Üstel ile devam etme kararı alındıklarını söyledi.

Hasipoğlu, münhal de açtıklarını, uygun olarak tek başvuruyu ise Ünal Üstel'in yaptığını söyledi. Hasipoğlu, "UBP'nin demokratik kurultay yapmadığını söylemek kimsenin haddine değildir" dedi.

UBP'yi, halkı ve KKTC'yi sevdiklerine vurgu yapan Hasipoğlu, eski Genel Başkan Sucuoğlu'na da teşekkür etti.

Partinin önünü açabilecek kişiyi Sucuoğlu'nun işaret ettiğini, bu nedenle Sucuoğlu'na teşekkür ettiğini kaydeden Hasipoğlu, "Bizi eleştiren CTP, sadece eleştiri yapıyor. Tıkanan süreçte CTP ile görüştük. Dış politikada görüş ayrılıklarımız vardı ama konu bekleyebilir dedik. Elini taşın altına koymadılar" dedi.

CTP'nin samimi olmadığını ve ateşten gömleği giyecek cesarete sahip olmadığını ifade eden Hasipoğlu, "Onlar eleştirir, UBP reform yapar" vurgusunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a da teşekkür eden Hasipoğlu, "40 yıldır görüşülen federasyon müzakerelerine noktayı koydu ve egemen eşitliği masaya koydu" dedi. Kapalı Maraş'ın açılmasının da reform olduğunu ifade eden Hasipoğlu, CTP'ye de müzakere masasında tek ses olma çağrısında bulundu.

Eroğlu döneminde federasyon görüştüklerini, şimdi sıranın CTP de olduğunu ifade eden Hasipoğlu, CTP'ye müzakere masasında tek ses olma çağrısını yineledi.