Başbakan Ünal Üstel, 2013’ten sonra kurulan istikrarsız hükümetlerden dolayı yarım kalan tüm projeleri bir bir hayata geçirdiklerini kaydetti.

Mobil X-RAY Tarama Sistemi teslim töreni, Gazimağusa Limanı, Gazimağusa Gümrük Şube Amirliği’nde gerçekleştirildi.

Teslim törenine Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat da katıldı.

Başbakan Ünal Üstel de törende bir konuşma gerçekleştirdi.

Üstel konuşmasında şunları kaydetti:

“Hükümete geldiğimiz gün halkımıza şunu söyledik. Biz anavatanımız Türkiye ile en üst düzeyde yapacağımız işbirliği protokolleri ile ülkemize huzur rahat ve ekonomimizi daha ileriye götürmek için çalışma yapacağız. 2013’ten sonra kurulan istikrarsız hükümetlerden dolayı yarım kalan ne proje varsa hayata geçireceğiz. Bugün şahit olduğumuz ve açılışını yapacağımız bu güzel eser de o günlerde yaptığımız çalışmaların, imzaladığımız işbirliği protokolleri ile hayata geçiriyoruz. Büyük bir mutluluk.

2012’de asrın projesini gerçekleştirdik. Tüm ülkeyi su ile buluşturduk, artık sulu tarıma geçeceğiz. İstikrarsız hükümetlerden bugünlere geldik. Anavatanımızla en üst düzey ilişkiler kurduk ve bir bir projeleri gerçekleştiriyoruz. Ercan Devlet Havalima’nı ülkemize kazandırdık. Narenciye alanı için soğuk hava depolarımızın yapımına başladık. Limanlarımızda oluşan sorunları çözmek adına cihazımızı bugün yerleştiriyoruz. Kısa bir süre sonra Girne’ye de yerleştireceğiz.

Ercan çağdaş bir yapıya kavuştu, limanlarımız da kavuşacak.

Güney Kıbrıs önümüzü kesmek için sorgulamalara başladı. Güney ne yaparsa yapsın biz Türkiye ile ilişkikerimizi en üst düzeyde götüryoruz halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda projeleri gerçekleştriyoruz.

Yeni protokolümüzü de imzaladık. Bunların hepsi ülkemizin ihtiyaçlarına harcanacak. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümetlerine halkım adına yürekten teşekkür ediyorum

Editör: Pınar Gözek