Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse, "İrtikap", "Sahte Beyanla Bir Belgenin İcra Edilmesini Tahrik Etme" ve "Görevi Kötüye Kullanma" iddiasıyla yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak teminatla serbest bırakıldı.   Yargıç Jale Ergüden'in huzurunda görüşülen davada İddia Makamı adına Savcı Senem Palabıyık ile avukat Yunsal İlhan hazır bulundu.  Mahkemede yeminli şahadet veren Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’ne görevli Polis Çavuşu Yahya Suiçmez, zanlı aleyhindeki olguları aktardı.  Suiçmez, 28 Mart 2024 tarihinde Serdinç Maypa'nın remand duruşması sırasında verdiği şahadetin ardından mahkeme emri gereği soruşturma başlatıldığını söyledi.  Suiçmez, zanlının Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptığı sırada, yabancı işçi getirilmesi konusundaki ön izin başvurularının daha hızlı ve erken yapılmasına yardımcı olduğunu belirtti. 

Marka içki ve puro talep etti
Suiçmez, zanlının görevini kötüye kullanarak görevi sırasında çeşitli hediyeler kabul ettiğini, hediye vermeyen kişilere işlerinin aksaması için baskı yaptığı yönünde ifadelerin temin edildiğini belirtti.  Suiçmez, zanlının bu kapsamda iş yaptığı kişilerden alkollü içki ve puro talep ettiğini söyledi. Suiçmez, zanlının yaptığı işlere karşılık istediği ürünlerin markasının fotoğrafını firmalara göndererek 33 adet 168 bin TL değerinde alkollü içki ile değeri yaklaşık 150 bin TL olan 52 adet puro hediye aldığını, söz konusu içki ve puroların zanlının evinde bulunarak emare alındığını belirtti. 

Yargıç Jale Ergüden, zanlının aleyhine getirilen suçlamaların Ağır Ceza Mahkemesi yetkisinde ciddi bir suç olduğuna dikkat çekti. Ergüden, zanlının yurtdışına çıkışının yasaklanarak tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, 100 bin TL nakdi teminat yatırmasına, KKTC vatandaşı 3 kişinin 800 bin TL'lik kefalet senedi imzalamasına ve haftada 1 gün en yakın polis karakolunda ispatı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. Ayrıca Yargıç Ergüden, zanlıya rüşvet verdiği iddia edilen kişilerle ilgili de soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Editör: Onur Evrensel