Dün öğleden sonra Kayalar yakınlarında kıyıya çok yakın mesafede serilmiş ağlara takılan deniz kaplumbağaları fark edildi.

Facebook paylaşımı sayesinde hızla harekete geçen kurtarma ekipleri, olay yerine ulaştı. İki yeşil deniz kaplumbağasından birinin önceden boğularak öldüğü, diğerinin ise canlı ancak boğulma belirtileri taşıdığı tespit edildi.

Polis, yasa dışı serilen ağlara ilişkin tüm emareleri topladı, soruşturma devam ediyor. 

Taşkent Doğa Parkı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün öğleden sonra farkedilerek facebook paylaşımı yapılan, Kayalar yakınlarında kıyıya çok yakın mesafede serilmiş ağlara takılan deniz kaplumbağaları için vakit kaybetmeden olay yerine ulaştık. 2 adet yeşil deniz kaplumbağasından birinin önceden boğularak öldüğü, diğerinin ise canlı ancak boğulma bulguları taşıdığı tespit edildi. Kurtarma ekibimiz canlı Yeşil deniz kaplumbağasını Yaban Hayat Hastanesine yetiştirdi. Umuyoruz ki hayata tutunacak, ait olduğu yere, denizlere en kısa sürede dönecektir...Ağlarla ilgili olarak, yasa dışı serildiği tespit edilmiş olup, Polis tarafından tüm emareler toplanmış, soruşturma devam etmektedir. Olaya hızlı şekilde müdahele eden Çamlibel Karakolu ekiplerine ve KKTC Avcılık Federasyonu , Av koruma ekiplerine teşekkür ederiz."

Editör: Pınar Gözek