Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bertan Zaroğlu, Kıbrıs Tv’de Elif Şen Çatal’ın sorularını yanıtladı. 

Zaroğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin 10 gün süren eylemi ve hükümetin yaklaşımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zaroğlu, sürecin en başından bugüne kadar hükümetin  çözüm için  iyi niyetli bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

Zaroğlu, bir türlü önüne geçilemeyen et fiyatlarının önüne geçebilmek için hükümetin kararlılıkla adımlar attığını, narh koyduğunu, kasaplarla, üreticilerle görüştüğünü,  3 bakanlığın  görevlendirildiğini, komisyonlar kurduğunu söyledi.
Zaroğlu, hükümetin et ithali kararını almadan önce girişimlerde bulunduğunu ancak çözüm bulamayacağını anladığı anda ithal et iznini verdiğini kaydetti.

Zaroğlu “hükümet uzlaşı için doğru olanı yaptı ancak üretici eylem hakkını kullandı” dedi. Zaroğlu,  “Eleştirmek, eylem yapmak haktır, karşı olduğumuz nokta eylemin yöntemi olmuştur ifadelerini kullandı. Zaroğlu “hak uzlaşı masasında yetkililerle görüşerek aranır, Hayvancılar Birliği de Başbakanlığın önünde eylemini sonlandırarak olumlu bir adım atmıştır” dedi.  Zaroğlu, siyasi bir niteliğe dönüşen eylemin halk nezdinde destek bulmadığını belirtti. Hayvancının da  yanlışından dönerek, uzlaşı yoluna döndüğünü savundu.

Zaroğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin eyleme yönelik tutumunu da eleştirerek, Zaroğlu, CTP’nin geçmişte ülkeye ithal et getirme girişimnde bulunduğunu da hatırlatarak, bugün ise populist bir yaklaşımla hayvancıları eylemi sürdürmeleri için teşvik ettiğini söyledi. 

Zaroğlu, ülke sorunlarına çare üretebilmek  ve icraat yapabilmek için sistem değişikliğinin bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Palyatif çözümler ile bir sonuç alınamayacağını vurguladı. Parlamenter sistemin topalladığinı söyleyen zaroğlu anayasal bir değişikliğin  şart olduğunun belirtti. Siyasi istikrarın ancak  bu şekilde sağlanacağını savundu. Zaroğlu “tüm siyasi partilerin bir araya gelerek yeni bir ufuk çizilmesi gerekir, değişim ancak cesur kararlar alabilmekle mümkündür” dedi.” 

Zaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir erken seçimi öngörmediğini belirtirken, YDP’nin seçimlere en hazır parti konumunda olduğuna da işaret etti. Zaroğlu, kurultay sürecinden parti olarak büyük bir birlik ve bütünlükle çıktıklarına dikkat çekti.

Editör: Pınar Gözek