KTEZO Başkanı Ardıç, liselerde sıhhi tesisatçılık bölümünden mezun olanların üniversitede çok farklı bölümlere yöneldiğini ya da kamuda farklı alanlarda çalıştığını söyledi ve uyardı!
 

5 yıl içinde musluk tamir eden kalmayacak KTEZO Başkanı Ardıç, liselerde sıhhi tesisatçılık bölümünden mezun olanların üniversitede çok farklı bölümlere yöneldiğini ya da kamuda farklı alanlarda çalıştığını söyledi ve uyardı!

Ülkede yoğun bir olan ancak çalışma yönünden talebin az olduğu sıhhi tesisatçılık mesleği yok oluyor.     Konuyla ilgili Bağımsız Gazete’ye konuşan Kıbrıs Türk Esnaf Zanaatkarlar Odası Başkanı Mehmetali Ardıç, sıhhi tesisatçılık mesleğine ülkede yoğun ihtiyaç olduğunu buna rağmen, bu mesleği yapmak isteyen çok kişi olmadığını ifade etti.

    Meslek liselerinde bu bölümleri okuyup, mezun olanların bile daha sonra üniversitelerde çok farklı bölümler okuduğunu söyleyen Ardıç, buna karşı bir önlem alınmaması durumunda da 3, 5 yıl sonra ülkede sıhhi tesisatçılık yapan kimsenin bulunamayacağını belirtti.    Ardıç, ayrıca yine meslek liselerinde bu bölümden mezun olan birçok kişinin de kamuda çok farklı alanlarda çalıştığını belirtti.     Mehmetali Ardıç, “böyle giderse 3, 5 sene sonra evimizde bozulan bir musluğu tamir edecek kimse bulamayacağız. Bunun olmaması için devletin destek çıkması gerekiyor. Bu bölümlerden mezun olanların alakasız bölümler okumasına izin verilmemeli ya da devlette alakasız bir işe alınmamalı” dedi.    Bu meslekte çok büyük bir açık olduğunu belirten Ardıç, artık Türkiye’den de usta gelmediğini ve üçüncü ülkelerden usta getirmek zorunda kaldıklarını belirtti.