Süt İmalatçıları Birliği (SÜİB) Başkanı Mahmut Erden, açıklamalarda bulundu. Erden açıklamalarında SUİB olarak Tarım Bakanlığı’nın politikasızlığından şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Erden, ülkedeki çiğ süt fiyatlarının kendileri ile müzakere edilmeden, zamla ilgili herhangi bir mühlet verilmeden yapıldığına işaret etti. Akşamdan sabaha ansızın yapılan zamların sektöre ve halka zarar verdiğini belirtti.

Erden ayrıca, Tarım Bakanlığı’nın bilerek hayvan popülasyonunu kısıtlanarak, çiğ sütün karaborsaya düşmesine sebebiyet verdiğini iddiasında bulundu. Bu konuda verilen teşviklerin, hayvancılığı büyütmek yerine küçük bırakmayı amaçladığını söyledi. Erden, Tarım Bakanlığı’nın bu yaklaşımıyla hem hayvancıları hem de  yem imalatçıları düşük kapasite ile çalışmak zorunda bırakılarak  zarar ettirildiklerini iddia etti. Eren “Bu yüzden yaratılan pahalılığın sorumlusu Bakanlıktır” dedi.

Eren, “fiyat belirlenirken hiç bir şekilde İmalatçıların görüşünün alınmıyor olması, piyasada yaratılan pahalılığın sorumluluğunu Tarım Bakanlığına yükler” ifadelerini kullandı

Editör: Haber Merkezi