Toplantıya Komite Başkan yardımcısı Ongun Talat, Ayşegül Baybars ve Talip Atalay da katıldı. Toplantıya Başbakanlık DPÖ Müsteşarı Durali Güçlüsoy, Başbakanlık Danışmanı Özdemir Tokel ve KKTC Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı’nın yanı sıra Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneğinden Doç.Dr. Pervin Aksoy, Murat Aktuğralı ve Esra Özberkman katıldı.

Toplantıda, Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesinde 3-6 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleşen İsias Otel Davası ilk duruşmasının değerlendirilmesi yapılarak bundan sonra atılacak adımlar tartışıldı. Ayrıca Başbakanlık DPÖ Müsteşarı Durali Güçlüsoy ve KKTC Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı dava sürecinin koordinasyonu ve davayı takip eden avukatların çalışmaları hakkında komiteyi bilgilendirdiler.

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi, özellikle otelin nasıl ve hangi sebeple yıkıldığının netleşmesi amacıyla dava dosyasını bir bilirkişi heyetine tevdi edecek ve bilirkişi raporu en geç bir sonraki duruşma tarihi olan 26 Nisan 2024 tarihine dek hazırlanarak mahkemeye sunulacak.

Komite, Başbakanlık ile istişare içinde müşteki (davaya katılan) avukatlarıyla görüşerek davanın takibini yapmaya devam edecek.


 

Editör: Rabia Çolak