Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin (BMGS) Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın görüşmesi sona erdi.

Görüşme sonrası basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Cuellar’a teşekkür ederek Mart ayında tekrar bir görüşme yapılacağını kaydetti.

Tatar, görüşme sırasında Cuellar’a aktardıklarına değinerek, “Kıbrıs Türk halkına yapılan acısız saldırılardan sonra çok büyük mağduriyetler yaşadık. Biz geleceğe bakıyoruz. Bu adaya gerçek anlamda barış 20 Temmuz’da geldi. Cuellar’a da bunu ilettik” dedi.

Kıbrıs Türk halkının 60 yıldır süren ambargolara rağmen mücadelesinin sürdüğüne dikkat çeken Tatar, Hala daha acımasız ambargolara maruz kalıyoruz. Türk halkının varlığını kimse inkar edemez” ifadelerini kullandı.

Tatar, Kıbrıs halkının faydasına olacak bir anlaşmayı istediklerini söyleyerek, “Ortak zeminin olabilmesi için egemen eşitliğimizin kabul edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Federal temelde çözüm uğraşları boşa çıktığını dile getiren Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüz kabul edilmezse müzakere masasına oturmamız mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Editör: Rabia Çolak