KKTC Başbakanlık Dijital Dönüşüm ve Elektronik Devlet Kurumu Başkanı M. Mesut Ener ve bilişim uzmanları, Ankara'da gerçekleştirdikleri resmi temaslarla dijital dönüşüm sürecinde önemli adımlar attı. Türksat, BTK ve Türk Telekom ile yapılan görüşmelerde uzun süredir çözüm bekleyen teknik sorunlar ele alındı.

KKTC Başbakanlık Dijital Dönüşüm ve Elektronik Devlet Kurumu Başkanı M. Mesut Ener ile bilişim uzmanları Cem Beyaz ve Emre Aksu, Başbakan Ünal Üstel'in hassasiyetle üzerinde durduğu ve uzun süredir çözüm bekleyen sorunların giderilmesiyle ilgili Ankara'da iki günlük resmi temaslarda bulundu.

Ziyarette ilk olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan vekili Sn. Yusuf Tancan ve ekibiyle biraraya gelindi, ardından Türksat A.Ş.’nin Veri Merkezinde Bilişim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ahmet Savaş ile görüşmeler yapıldı.

Ankara Gölbaşı’nda bulunan Uydu Kontrol Merkezi ziyaret edilerek, Türksat Uydu Haberleşme Genel Müdürü Sn. Hasan Hüseyin Ertok ile görüşülüp bilgi alışverişinde bulunuldu.

Ankara ziyaretinin ikinci gününde bilişim uzmanları Cem Beyaz ve Emre Aksu sırasıyla Türkiye Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) ve Türk Telekom’u ziyaret ederek teknik ekiplerle istişare toplantıları gerçekleştirdi.

Bu görüşmelerde “ct.tr” alan adıyla ilgili ihtiyaçlar ve KKTC’de kullanılan IP adreslerinin ihtiyaç ve planlamalarına dair hususlar tarafların etkin koordinasyonu ve mutabakatıyla çözüme kavuşturuldu. Bu çerçevede uzun zamandan beri çözüm bekleyen teknik sorunların 

aşılabilmesi için önemli adımlar atıldı.

Kurum, “Amacımız Ülkemize Değer Katmak” vizyonuyla, Başbakan Ünal Üstel'in destek ve yakın ilgisi sayesinde hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor.

Editör: Pınar Gözek