Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türkü’nün Beşparmak Dağları’na attığı imza olan bayrağın, Mutlu Barış Harekâtı’nın 50. yıldönümü kutlamalarına hazırlandığını duyurdu. Feyzioğlu, bayrağın yıllardır bekleyen ot temizliğinin tamamlandığını ve zorlu coğrafi koşullara rağmen titiz bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade etti.

Feyzioğlu, “Kot farkı yüz metreyi bulan, 150 bin metrekarelik sarp arazide, yer yer insan boyunu aşan kayaların üzerinde ve arasında, insan eliyle kısa sürede çok zor bir iş gerçekleştirildi” dedi.

Projeye Türkiye – KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında destek veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a teşekkürlerini ileten Feyzioğlu, KKTC tarafını yakından takip eden ve her türlü desteği sağlayan Başbakan Ünal Üstel’e de şükranlarını sundu.

Feyzioğlu, “TC Lefkoşa Büyükelçiliğimiz KEİ Ofisi’nde fedakârca görev yapan çalışma arkadaşlarıma, bu projeye gönül veren Başkan Tanju Müezzinoğlu’nun şahsında KKTC Beşparmak Dağlarını Işıklandırma Derneği’ne ve sahada çalışan tüm işçi kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.

Bayrağın, Mutlu Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü etkinliklerinde Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sembolü olarak yeniden parlayacağı belirtildi.

Feyzioğlu’nun paylaşımı şu şekilde: 

Beşparmak dağlarına Kıbrıs Türkünün attığı imza olan BAYRAĞIMIZ Mutlu Barış Harekatı’nın 50. Yıldönümüne hazır.

Yıllardır bekleyen ot temizliği tamamlandı. Sıra inşallah boyamada.

Kot farkı yüz metreyi bulan, 150.000 m2lik sarp arazide, yer yer insan boyunu geçen kayaların üstünde ve arasında  insan eliyle  kısa sürede çok zor bir iş gerçekleştirildi.

Projenin her aşamasını  Türkiye – KKTC  İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmamız çerçevesinde  takip edip gerekli talimatları veren Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, işin KKTC tarafını yakından takip edip hiçbir desteği esirgemeyen Başbakan Sayın Ünal Üstel’e, TC Lefkoşa Büyükelçiliğimiz KEİ Ofisi’nde  fedakarca görev yapan çalışma arkadaşlarıma, bu işe yüreğini koyan Başkan Tanju Müezzinoğlu’nun şahsında KKTC Beşparmak Dağlarını Işıklandırma Derneği’ne, arazide çalışan tüm işçi kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyoruz.

Editör: Pınar Gözek