SOS Çocukköyü Derneği’nin çocukların ve ailelerinin hayatlarına dokunuşunu Aile Güçlendirme Programı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Anıl Görkem’den dinledik.   Görkem, SOS Çocukköyü Derneği’nin, 92 çocuk ve gence bakım; Aile Güçlendirme Programı sayesinde de 36 aileden 82 çocuğa destek sağladığını anlattı.   

Derneğin yürüttüğü çalışmalarla çocukların ve gençlerin ihtiyacı olan ev ortamı sıcaklığını yaşayarak mutlu ve huzurlu bir yuvada yetişmelerini sağlamasının amaçlandığından söz eden Görkem, ayrıca hem duygulandıran hem de mutlu eden birkaç anıyı da paylaştı. “Hem çocuklara hem de ailelere hizmet veriyoruz”    Anıl Görkem, SOS’un Avusturya kökenli bir kuruluş olup, ilk başta oradan destek alınarak kurulduğunu ifade etti.    Derneğin 2018’de ekonomik bağımsızlığını ilan ettiğini kaydeden Görkem, tamamen KKTC’den aldığı desteklerle birlikte şu anda çocuklara ve ailelere hizmet verdiğini söyledi.   

Görkem, SOS Çocuk Köyü’nün önleyici, müdahale edici, hak savunucu gibi birçok bacağı olduğunu ifade etti.   SOS Çocukköyü Derneği’nin en başta müdahale etme programı ile baş gösterdiğini kaydeden Görkem, müdahale programının aile tipi bakım denilen bakım hizmeti bölümü olduğunu söyledi. Aile tipi bakımın gençlerin tam bağımsız olmasına kadar sürdüğünü belirten Görkem, Sosyal Hizmet Dairesi yetkisi ve kontrolünde, devlet himayesine giren çocukların Sosyal Hizmetlerle birlikte yapılan iş birliği doğrultusunda hizmet verilen bir bakım türü olduğunu ifade etti.   Görkem, aile tipi bakımda, çocukların kendi bakımlarını idame ettirebilecekleri düzene gelene kadar bakımlarının devam ettiğini belirtti.     Anıl Görkem, çocukların 14 yaşa kadar SOS Çocuk Köyü’nde anne, teyze ve eğitmen formatında bakım aldığını ifade ederek, daha sonra SOS Gençlik Evi’ne yönlendirildiğini söyledi.     Görkem, köyde 12 ev olduğunu ve bu evlere sadece anne ve teyzenin değil, aynı zamana sosyal hizmet uzmanının, psikoloğun da destek verdiğini ifade etti.    Çalıştıkları çocuk konseptinin çok kolay olmadığını kaydeden Görkem, bu çocukların travma yaşamış çocuklar olduğunu belirtti.   

Görkem, SOS Çocuk Köyü’nde bu travmaları atlatacakları bir konsept oluşturulduğunu söyledi.    14 yaşına kadar çocukların SOS Çocuk Köyü’nde kaldığını belirten Anıl Görkem, daha sonra ise geçiş dönemi olarak Girne Gençlik Evi’ne geçtiklerini ifade etti. Bu dönemin de hassas bir şekilde yapıldığını kaydeden Görkem, “Çocukların Çağlayan Çocuk Yuvası’ndan buraya geçişi de buradan Girne Gençlik Evi’ne geçişi de adaptasyon ve alıştırma açısından çok önemlidir. Bu süreç buna özen göstererek gerçekleştiriliyor. Bu geçişlerde sosyal hizmet uzmanları ve psikologlarla çalışılıyor” dedi.        Görkem, Gençlik Evi’nde gençlik danışmanları olduğunu kaydetti ve burada da bağımsız hayata alıştırma dönemine girdiklerini belirtti.     Gençlik Danışmanlarının kontrolü ile birlikte çalışma veya eğitimine devam etme noktasında ilerlediklerini kaydeden Görkem, eğitimine devam etmesi durumunda da 20 yaşlarına kadar da destek verildiğini söyledi.   

Anıl Görkem, aslında hiçbir zamanda ellerini çocukların üzerlerinden çekmediklerini ifade ederek, evlenecekleri zaman bile bu çocukların gelinip, anne ve teyzelerinden istendiğini söyledi. “Sevgiyi barındıran bir köyüz”       Görkem, SOS Çocuk Köyü’nün sevgiyi ve gönüllülük çalışmasını çok fazla barındırdığını ifade etti.    Önleyici çalışmalarda aile güçlendirme programı olduğunu belirten Anıl Görkem, bu program kapsamında şu anda 36 aile ve 82 çocuğa hizmet verdiklerini söyledi.    Bugüne kadar 786 çocuğa hizmet verdiklerini kaydeden Anıl Görkem, “Önleyici çalışma programı için şu anda Lefkoşa ilçesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun nedeni ekonomiktir. Dışarıya çıkmak istedik, fon arayışlarımız oldu ancak küresel olarak bir ekonomik kriz söz konusu ve bu da bizi etkiliyor” dedi.   

Önleyici programın kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Görkem, müdahaleye bakıldığı zaman ciddi anlamda hem ekonomik, hem de çocukların psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarını karşılama noktasında zorluklar yaşadıklarını ifade etti.     “Aile yapısı bozulmadan müdahale edildiği zaman çok daha ekonomik ve çok daha öngörülü bir çalışma olabilir” diyen Anıl Görkem, böylece ailenin bütünlüğünün de sağlanabileceğini belirtti.    Görkem, savunuculuk alanında ise çocukların hakları konusunda eğitilmesi konusunda çalışmalar yapılıp, bunun için yaz kampları ve benzer çalışmalar yapıldığını ifade etti. “Gelip köyümüzü görün, bizimle burada zaman geçirin”   

 Ekonomik krizin bağışları da etkilediğini belirten Anıl Görkem, bu durumun ise pandemi ile başladığını söyledi.    Görkem, “benim tavsiyem, herkesin gelip köyün dokusunu görmesi, bizlerle birlikte burada zaman geçirmesi ve yaptıklarımızı kendilerinin görmesidir. Dıştan bakıldığında bir çocuğun bakımı ne kadar zordur diye düşünülebilir. Ancak unutulmaması gerekir ki bu çocuklar travma yaşamış çocuklardır. Aslında anne ve babasının yanında kalan bir çocuğun bakımında çok daha fazlasını gerektiren bir yapı var” dedi. “Sadece çocuklara değil, ailelere de hizmet veriyoruz”   

Anıl Görkem, bu çalışmaları yaparken yaşadıkları birkaç anıyı da anlattı. Bunların bir tanesinin yürüyemeyeceği yönünde doktor raporu olan bir çocuk için fizik tedavi aldırmaları ve iki yıl sonunda da çocuğun yürümeye başlaması olduğunu belirtti.    Benzer bir durumu konuşma güçlüğü çeken bir çocukta da yaşadıklarını ifade eden Görkem, ayrıca şu anda da bir tek ebeveyn olan ve ekonomik olarak çocuklarına yetemeyen dıştan liseyi bitirmesinde destek olduklarını şimdi de muhasebe eğitimi aldırdıklarını belirtti.   “Derneğe yapılan 1 TL’lik bağış için bile makbuz veriliyor”      Derneğe nasıl bağış yapılabileceği yönünde bir soru sorulması üzerine ise Anıl Görkem, derneğe gerek bankalar aracılığı ile gerek elden gerekse de SMS yoluyla bağışların yapılabildiğini ve bunların https://soscocukkoyu.org/ adresinde de detaylı bir şekilde yer aldığını ifade etti.   

Derneğe yapılan 1 TL’lik bağış için bile makbuz verildiğini kaydeden Görkem, ayrıca 30 Nisan’a kadar devam eden Fitre Bağış Kampanyası olduğunu söyledi ve aşağıdaki bilgileri paylaştı:   Fitre Bağışları için SMS Bağışı: Faturalı hatlardan SOS yazıp 4120’ye sms göndererek tek seferde fitre ederi olan 180 TL’lik bağış yapılabiliyor. Daha fazla bağışta bulunmak için birden fazla SMS gönderebiliyor. Online Bağış: https://soscocukkoyu.org/bagis-yap/ adresinden online bağış yapılabiliyor. Elden Bağış: SOS Çocukköyü Derneği’nin Lefkoşa ve Girne yerleşkelerini ziyaret ederek elden bağış yapılabiliyor. Banka Bağışı: Aşağıdaki bankaların IBAN/UBAN numaralarına yatırım yapılabiliyor. Limasol Türk Kooperatif Bankası: CT09123029100000000200000872 Garanti Bankası: TR520006200049300006294366 Türk Bankası: CT49121019010000000005848733 Kooperatif Merkez Bankası: CT85120000100000000000127045 Creditwest Bank: CT20136094150000000100011069 Albank: CT69152090100000018802673351 Yakın Doğu Bank: CT23139050120123040000020727