Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği Başkanı Sungur, Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasası Tasarısı’yla ilgili komitede yaşananlardan söz etti.

Cumhuriyet Meclisi Hukuk Komitesi’nin gündeminde bulunan yabancıların KKTC’den mal edinmelerini ve uzun vadeli kiralama yapabilmelerinin nasıl olacağını içeren Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’ndaki yeni düzenlemelere karşı emlakçılar, tepkisini ortaya koydu.    Emlakçıları bilgilendirme toplantısında konuşan Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Sungur, yabancılara mal satışına yönelik öngörülen değişikliklerin sektörü bitireceğini iddia etti.     Sungur, “Komitede, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz tekledi, belli ki yasayı bilmiyor” dedi, son bir yıldır emlak sektörünün ciddi saldırı altında olduğunu belirterek emlakçılarla ilgili yasa tasarısında geçirilen süreci anlatarak, kadük olduğuna dikkat çekti. Yasanın dört kez meclisten döndüğünü belirten Sungur, “Demek ki, bu yasanın geçmesiyle çok büyük mağduriyetler ve menfaatlerini kaybedecek olan güçlü çevreler olduğunu gösterir” dedi.    Sungur, Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yürürlüğe girmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. Bugüne kadar, sulh, usulle yasayı geçirmeye çalıştıklarını ancak bunun olmadığını belirten Sungur, şimdi de sektörün yabancılar yasasında yapılacak değişiklikle vurulmak istendiğini vurguladı.   

Sungur,  yabancılar yasasındaki değişiklik girişimiyle sektöre darbe vurulacağına işaret ederek gerekli mücadelenin verilerek, ara emri alınması ve eylemlilik sürecinin başlamasıyla ilgili kararlar üretileceğini ifade etti.    Anayasa’ya aykırı olduğu iddia edilen tasarıyla ilgili adım atma kararlılığını ortaya koyan emlakçılar, eylemlilik sürecini de değerlendirecek. İki konu Perşembe günü toplanacak Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği Yönetim Kurulu’ndan gündeme getirilecek.    Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği, dün akşam Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği (Değişiklik) Yasa Tasarısı’ndak gelinen süreç ile Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasası Tasarısı’nda öngörülen değişikliklerle ilgili üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı.    Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Sungur’un konuşmasıyla başlayan toplantıda, derneğin avukatları Hüsnü Tokatlıoğlu ile Özlem Bendaşan, üyelere yabancılar değişiklik yasa tasarısıyla ilgili detaylı bilgi verdi, soruları yanıtladı.    Toplantı sonunda yapılan oylamada, söz konusu tasarının geçmesi halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması konusunun yönetim kuruluna götürülmesi için oybirliği alındı.