Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, taşımacılık izinleri konusunda yeni bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özersay, devletin “ben listeyi aldım, içinden bazı isimleri çıkardım sildim” gibi ayak oyunlarıyla yönetilemeyeceğini söyledi.

Özersay, “Bakanlar değil, konuştukça batanlar dönemini yaşıyoruz” diyerek, çelişkilerle dolu, hukuka, konuyu düzenleyen yasaya aykırı şekilde acemice hareketlerden sonra yapılabilecek tek şeyin, 28 Aralık tarihli İzin Kurulu’nda verilen tüm izinlerin iptal edilmesi olduğunu vurguladı.

Özersay, iptale dair karar belgesinin kamuoyuyla paylaşılması durumunda gerçekten izinlerin iptal edildiğine inanmanın mümkün olabileceğini ifade etti.

Kudret Özersay’ın paylaşımı şöyle:

“Bakanlar değil konuştukça batanlar!

1) Ünal bey bugün ne dedi: ‘İzinler askıya alındı, iptali için komite çalışıyor’. Bugün Meclis’te hem Ünal beyin hem de Erhan beyin söyledikleri neyi gösteriyor? Verilen izinlerde haksızlık/yanlışlık olduğunu, bu yüzden de ‘askıya aldıklarını’ ve iptal etmenin yolunu arıyor olduklarını! Yani bugün oldu halen daha iptal etmediler, net!

2) Peki ne yaptılar? İlk listede sayın Arıklı’nın hısım akrabaları da, partilileri de vardı! Kamuoyuna yansıyıp çığ gibi tepki gelince ve hükümet ortakları da tepki koyunca ‘durdurduk/askıya aldık’ dediler. Ve yasaya aykırı olarak listeyi değiştirdiler. Dün akşam da söylediğimiz üzere Yasa Bakan’a böyle bir yetki vermiyor olmasına rağmen ‘biz değiştirdik’ dediler.

3) Bugün bir kez daha teyit ettirdik: Aralık ayı sonunda yapılan İzin Kurulu toplantısı ertesinde iptal etme gündemiyle bir başka toplantı yapılmadı. İzin Kurulu yeniden toplanıp iptal kararı almadığı sürece o tarihte verilen izinler geçerli olmaya devam ediyor. ‘Ben listeyi aldım, içinden bazı isimleri çıkardım sildim’ gibi ayak oyunlarıyla devlet yönetemezsiniz! Kaldı ki kendisine izin verilenlere tebliğ edilmediği sürece izin kararı yürürlüğe girmez ama o karar orada durur. Yarın kamuoyu unutunca, aradan zaman geçince bunu tebliğ eder ‘karar defterinde bu isimlere izin verildi’ der yolunuza devam edersiniz.

4) Sonuç: Bu çelişkilerle dolu, hukuka, konuyu düzenleyen yasaya aykırı şekilde acemice hareketlerden sonra yapabilecekleri tek bir şey var: 28 Aralık tarihli izin kurulunda verilen tüm izinleri İzin Kurulu’nu yeniden toplayıp iptal edin! İptale dair karar belgesini de kamuoyu ile paylaşın.

5) Ancak öyle bir durumda iptal ettiğinize inanmak mümkün olur. Ancak o zaman bile ‘kamuoyunda foyanız ortaya çıkmamış olsaydı bu izinleri yakınlarınıza ve partililerinize dağıtacak olduğunuz gerçeği değişmez. Yani tümünü iptal etseniz ve belgesini paylaşsanız bile bu durum siyaset anlayışınızı, köhnemiş partizanca yaklaşımlarınızı silmez, ortadan kaldırmaz. Bakanlar değil konuştukça batanlar dönemini yaşıyoruz!” 

Editör: Mahmut Doğan