Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40'ıncı kuruş yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a kutlama mesajı gönderdi; uluslararası toplumun KKTC'nin bağımsızlığını tanıması gerektiğin altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40'ıncı kuruş yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a kutlama mesajı gönderdi.

Erdoğan mesajında, uluslararası toplumun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıması gerektiğini, diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, gerçeklerin esas alınması takdirde adadaki iki devletin Kıbrıs'ta yan yana ve barış içinde yaşamasının mümkün olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yavruvatan’da 40 yıl önce 15 Kasım 1983 Salı günü göndere çekilen kutlu Bayrağın bağımsız ve egemen KKTC semalarında ilelebet dalgalanacağına inanıyor, Büyük Türk Milletinin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının bu onurlu gününde, haklı gurur ve coşkusunu paylaşıyorum." dedi.

Erdoğan, mesajının tamamında şu ifadeleri kullandı:

Sayın Cumhurbaşkanı, Değerli Kardeşim,

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40’ıncı yıldönümü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti adına zat-ı alilerini ve KKTC halkını içtenlikle kutluıyorum.

Kıbrıs Türkü’nün 1963’ten bu yana verdiği istiklal ve istikbal mücadelesi ve 1983 yılında Kıbrıs Türk halkının meşru ve önüne geçilmesi imkansız istek ve iradesine tercüman olarak kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim için her zaman iftihar meselesi olmuştur. Kahraman Mücahitler ve Mehmetçikler destansı bir mücadele göstererek Kıbrıs Türk halkının onurlu yaşam hakkını gasp etme gayreti içerisinde bulunanlara asla izin vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Şüphesiz ki Kıbrıs Türkü’nün azim ve mücadeleyle kurduğu Devleti’ne sahip çıkma düsturu her türlü takdirin üzerindedir. Bu anlamlı gün, KKTC’nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini anmak ve onurlandırmak için önemli bir fırsat teşkil etmektedir.

Kıbrıs Türkü’nden her türlü zorluğa rağmen kurduğu devletinden vazgeçmesini kimse beklememelidir. BM Genel Kurulu’nda son iki yıldır yaptığım hitaplarda da vurguladığım üzere, uluslararası toplum bu gerçeği artık kabullenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımalı, ülkenizle diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmalıdır.

Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesinin, Kıbrıs meselesine Ada’daki gerçekler temelinde bir çözüm bulunmasının anahtarı olacaktır. Keza, Doğu Akdeniz’in barış, refah ve istikrarın egemen olduğu bir coğrafyaya dönüşebilmesi ancak tüm tarafların hak ve hukukuna saygı göstermesiyle gerçekleştirilebilir. Bu nedenle mesele sahadaki gerçekleri esas alan bir yaklaşımla ele alındığı takdirle, Ada’daki iki Devletin Kıbrıs Adasında yan yana, barış içinde yaşaması işbirliği yapması mümkündür.

Yavruvatan’da 40 yıl önce 15 Kasım 1983 Salı günü göndere çekilen kutlu Bayrağın bağımsız ve egemen KKTC semalarında ilelebet dalgalanacağına inanıyor, Büyük Türk Milletinin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının bu onurlu gününde, haklı gurur ve coşkusunu paylaşıyorum.  Anavatan ve Garantör Türkiye Cumhuriyeti’nin her daim yanınızda olmaya devam edeceğini bu vesileyle bir kez daha vurguluyorum.

Şahsım ve Türkiye’deki kardeşleriniz adına 15 Kasım Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Kıbrıs Türk halkına huzurlu, güvenli ve müreffeh bir gelecek temenni ediyorum."

Editör: Haber Merkezi