İsias Davası’na denk geldi, dikkatler Adıyaman’daydı, tüm basın oradan haberler verme telaşındaydı, o nedenle çok önemli bir haber, hak ettiğince yer alamadı medyada…   Çok önemli bir haberdi bana göre…   Memleketin ne hale geldiğini gösteren, dehşet bir durum…  

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde yaşananların, oradaki skandalın ne denli tehlikeli boyutlara ulaştığının bir göstergesi aslında.    Bir kadın, Hemşirelik Fakültesi’nden bir günde hemşirelik diploması almış ve üniversite ile hemşirelik yapmak için anlaşmış.    20 bin TL maaşla üniversitede hemşire olmuş…    Olacak iş değil gerçekten, üniversitede yapılan işe bakar mısınız?    Bir saatte sahte diploma veriyorlar, dönüp üniversiteye istihdam ediyorlar.    Hade hiçbir şeyi önemsemediniz, insan yaşamını da mı önemsemiyorsunuz?   

Bu nasıl bir sorumsuzluktur böyle?    Bu kadar basit mi yahu, sahte diplomayı ver, istihdam et ve hastaları sahte hemşireye emanet et.   Gerçekten delirmiş bu insanlar…   Merak ediyorum, sahte hekimlik diploması da verildi mi?   Vermedilerse de bu skandal ortaya çıkmasa kesin verirlerdi.   Çünkü ne utanma ne arlanma ne etik ne ahlak varmış bunlarda…   Üstelik bu kadın, başka bir “sağlık suçu” işlemekten zanlı.   Kadın daha önce de Girne’de Tabipler Birliği’nden izni olmadığı halde botoks işlemi yapmış ve bu nedenle tutuklanmış, teminata bağlanmış.   Sağlıkla alakalı başka bir suçtan zanlı kişiye, bir günde diploma veriyor ve işe alıyorlar.   Kim bilir, daha önce botoks işlemi yapan bu kadın, herhalde üniversitede hızını alamayarak ameliyat bile yapacaktı.   Oldu olacak hekimlik diploması verseydiniz, niye hemşirelikle yetindiniz?  

Bir saatte sahte hemşirelik diploması veren, sahte hekimlik diploması vermez mi?   Dahası da var; polisin verdiği bilgiye göre, zanlı kadın, 11 Aralık 2023 tarihinde sahte belge düzenleyerek, Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Birliği’ne başvuru yapıp, üye de olmuş…    Zanlının yaptığı usulsüzlükler saymakla bitmez…    Mahkemede polis, zanlının herhangi bir hastaya müdahale edip etmediğinin ve ne kadar suç geliri elde ettiğinin de araştırılacağını belirtti.    

Sizce istihdam edilen bu kişi hastalarla ilgilenmedi mi?     İnsanlar onun gerçekten hemşire olduğunu sanıp kendilerini emanet etmedi mi?     Adında sağlık olan bu üniversitenin yöneticileri, insan sağlığını zerre önemsememiş.    

Bu nasıl bir yüzsüzlüktür böyle, kolay para uğruna yasaları da ihlal ettiler, tüm ahlaki değerleri de…     Öyle bir şey yaptılar ki, bu üniversiteden mezun olan veya olacak olan herkesi zan altında bıraktılar.     İstihdam yapacak olanlar, bu üniversiteden mezun olan birini istemezse, şüpheli bakarsa haksız mıdır?     

Bu üniversiteden ne kadar sahte diploma alınmışsa, tümü açıklanmalı, tümü deşifre edilmeli.     Durum aynı zamanda tehlikeli bir hal de almıştır.     Bakın kaç zaman sonra hemşirelik için bir günde sahte diploma verildiği ortaya çıktı.     Kim bilir daha neler vardır?     O nedenle hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı, her şey ortaya çıkmalı.     Ülkenin getirildiği duruma bakar mısınız siz?     Yüksek öğretimin de canına okudular, sağlık alanının da…    

Yazıklar olsun… Bir de siyasi yöneticilerin bu soruşturma kapatılsın diye bastırdığı iddia ediliyor.     Hayır kapatılmasın, bu rezillik, tüm boyutlarıyla ortaya çıksın.     Utanmayı unutanlar hesabını versin… Normal bir ülkede olmayacak, olursa da bedelinin ağır ödeneceği olayları, skandalları sıradan bir olay gibi sunmaya ve kapatmaya çalışıyorlar.     Bir saate sahte hemşirelik diploması ha? Bunu yapanlar artık ne yapmaz ki? ***