İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken terör devleti, dün yine mülteci kamplarını vurdu ve sivil katliama imza attı. Kara harekatı için ABD'nin onayı bekleyen İsrail, ateşkes çağrılarına kulağını tıkayınca Ortadoğu'daki birçok ülkenin tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Savaşta yeni cephenin açılmasına kesin gözüyle bakılırken Rusya'daki Wagner Grubunun Hizbullah'a hava savunma sistemi göndermeyi planladığı iddia edildi. İddia ise ABD'den geldi.

WAGNER DEVREYE GİRDİ: HİZBULLAH'A DESTEK VERECEK

Wall Street Journal 'ABD, Rusya'daki Wagner Grubunun Hizbullah'a Hava Savunma Sistemi Göndermeyi Planladığını Açıkladı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Söz konusu haberde Rus paramiliter örgütü Wagner Grubu'nun Lübnanlı milis grubu Hizbullah'a bir hava savunma sistemi sağlamayı planladığı ifade edildi. Haberde ''Göndermeyi planladıkları Rus SA-22 sistemi, uçakları engellemek için uçaksavar füzeleri ve hava savunma silahları kullanıyor'' ifadelerine yer verildi.  

İSRAİL'E KARŞI İKİNCİ CEPHE

ABD'li yetkililerin Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde önemli bir rol üstlenen ve cephede etkisini gösteren Wagner paramiliter grubunun, İsrail'e karşı ikinci bir cephe belirirken Hizbullah'a uçaksavar sistemi sağlayabileceğine inandığını yazan WSJ aynı haberde 'Lübnanlı militan grup potansiyel olarak İsrail'e karşı ikinci bir cephe oluşturabilir' yorumunda bulundu.

DENGELER DEĞİŞEBİLİR

Bölgedeki hava üstünlüğü tamamen İsrail'in elinde. Ancak askeri uzmanlar Rus SA-22 sisteminin Hizbullah'a verilmesi durumunda bölgedeki bu dengenin İsrail aleyhinde değiştireceği görüşünde. Times of Israel gazetesinin haberine göre, İsrail, gelişmiş silahların Hizbullah'a aktarılmasını engellemek amacıyla uzun süredir Suriye'de saldırılar gerçekleştiriyor. Pantsir olarak da bilinen SA-22, uçakları, helikopterleri, İHA'ların balistik füzelerini ve seyir füzelerini imha edebilen, kamyona monteli kısa menzilli bir hava savunma bataryasıdır.