Girne Belediyesi Başkanı Murat Şenkul, Girne’de toplam 11 adet 5 yıldızlı otelin olduğunu belirterek bu otellere güvenli ve hızlı ulaşımı sağlayacak Doğu Çevre Yolu maliyetinin istimlak bedelleriyle birlikte 15-20 milyon dolar arası olduğunu söyledi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Şenkul, doğu çevre yoluna olan ihtiyacın turizm açısından da ülkenin en acil sorunlarından biri olduğunu belirtti. Şenkul, “Girne Belediyesi olarak Doğu Çevre Yolu’nun tüm yapım ve istimlak maliyetini üstlenip: ‘olmaz, yapılamaz’ denilen bölümünü 12 ay içinde trafiğe açalım” ifadelerine yer verdi. Murat Şenkul’un paylaşımı şöyle: “Kendime bayramlık yazılar 2: Lords Palace, Oscar, Vuni, Lords Palace 2, Cratos ve bunlara ek inşaatı süren 3 yeni 5 yıldızlı Hotel… İnşaatı ruhsatı alınmış ama henüz inşaatı başlamamış 3 Yeni 5 Yıldızlı hotel daha var. Toplamda 11 adet 5 Yıldızlı Hotel.

Tümü Girne’nin doğusunda, Çatalköye kadar olan bölgede. Toplam yatırım maliyetleri 1 milyar doların üzerinde. Üniversiteleri falan hiç hesaba katmıyorum. Ercan havaalanı bu otellerin dünyaya açılan 2 kapısından biri, öteki ise Metehan kara geçiş kapısı üzerinden Larnaka havaalanı. Turizm bu ülkenin cari açığını Eğitimle birlikte kapatan 2 ana sektörden biri. Tüm bu verileri yan yana koyuyorum. Sonra KKTC bütçesinin sene başında yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu (şu an 2.6 gibi) da bir yere yazıyorum. Sonra da bu otellere güvenli ve hızlı ulaşımı sağlayacak Doğu Çevre yolu maliyetinin istimlak bedelleri ile birlikte 15-20 milyon dolar arası olduğunu not ediyorum. - Ülkenin cari açığını kapatan sektöre en az 1 milyar dolarlık yatırım var. - 3 milyar da yıllık kamu bütçesi var. - Doğu çevre yoluna olan ihtiyaç Turizm açısından da ülkenin en acil sorunlarından ve rakamlardan da anlayacağınız gibi yapılması da mümkün. (Vatandaşımızın trafikte perişan olduğu gerçeğini hiç söylemiyorum bile.) Ama gel görelim ki un, yağ ve şeker helva yapmayı bilmeyenlerin veya yapmak istemeyenlerin elinde… Daha önce yaptığım teklifi tekrarlıyorum.

Girne’ye gerçek nüfusu da geçtim, 80 bin kişi üzerinden hak ettiği devlet katkısını verin. KKTC malları ve yolun geçtiği güzergahtaki askeri bölgenin yol projesi içinde kalan bölümünün yola devrini sağlayın. Girne Belediyesi olarak Doğu Çevre Yolunun tüm yapım ve istimlak maliyetini üstlenip: Olmaz, yapılamaz denilen bölümünü 12 ay içinde trafiğe açalım.”