Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı ve Eski Başbakan Sibel Siber, “Mülkiyet meselesi konusunda başımızı kuma gömdük, reddettik” dedi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Siber, mülkiyet sorunun uluslararası hukuka uygun olarak çözümü, Kuzey'deki mülkiyetin sorunsuz hale getirilmesi, TMK'nın etkin çalıştırılması ve kaynak yaratılması için başkanlığını yaptığı birçok çalışmaya katıldığını söyledi.

 Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı ve Eski Başbakan Sibel Siber paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

AİHM'deki hukukçulardan da görüş alarak hazırladığımız,  Türkiye yetkililerinin de onay verdiği karar ve öneriler, bizim yetkililerimiz tarafından sürekli REDDEDİLDİ. TMK'ya kaynak yaratmak için  bir Türkiye Bankası tarafından verilecek uzun vadeli faizsiz kredi teklifi ve bunun gibi mülkiyeti Türk tapusuna çevirmeyi kolaylaştıracak daha birçok teklif yapıldı. REDDEDİLDİ. Başkanlık dönemimde, Acapulco yasası olarak bilinen yasada değişiklik yaparak, TMK aracılığıyla şahısların mülkiyeti, Rum sahibinden satın alabilmesinin önünü açan yasa değişiklik önerisi yaparak hükümete  sundum. REDDEDİLDİ. Bu öneriler zamanında ciddiye alınmadı. Bu konuda kürsü konuşmalarım, çözüm önerilerim ve  verdiğim sayısız demeçle ilgil de  "Sibel Hanım mülkiyetle niçin bu kadar ilgileniyor ?" eleştirisi yapılmıştı. Bunu da not düşeyim.

Editör: Mahmut Doğan