UBP Güzelyurt Milletvekili Dr. Ziya Öztürkler, katıldığı TV programında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı ve açıklamalarda bulundu.

TAŞINMAZ MAL EDİNME YASASI ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİDİR...

Taşınmaz Mal konusu ile ilgili İçişleri Bakanlığı döneminde projeler hazırlandığına dikkat çeken Öztürkler, taşınmaz mal konusunda topraklarımızın korunması noktasından hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

NÜFUS SAYIMININ TEMEL TAŞI “MAKS” PROJESİDİR

Satış sözleşmelerinin kontrolünde sıkıntılar olduğunu dile getiren Öztürkler, “Satış sözleşmeleri üzerinden kontrolsüz alımlar söz konusu” diyerek, İskele ve Gaziveren örneğinden yola çıkarak yabancı nüfusun artması ile ilgili endişelere dikkat çekti. Öztürkler, “Belediye ve ilçe bazında bir takım kotaların konması, yabancı nüfusun kontrol edilebilir noktada olması gerektiğini düşünüyorum. Yabancı nüfusun kontrol edilebilir olmasının da nüfus sayımının da temel taşı MAKS projesidir” dedi.

E- VİZE OTOMASYON SİSTEMİ HAYAT BULMALI

Ülke nüfusunun ve kriminal olayların arttığına da dikkat çeken Öztürkler, “Devletin birinci görevi kamu güvenliği ve huzurunu sağlamaktır” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü, “E-Vize Otomasyon Sisteminin hayat bulması ile birlikte suçların çok daha aza indirgeneceğini düşünüyorum. Kişiler ülkeye gelmeden önce alınacak tedbirler ve güvenlik önlemleri çok daha önemlidir. Devlette devamlılık esastır ve projenin de devam ettirilmesi gerektiğini vurguluyorum” diye konuştu.

yapısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Öztürkler, “YÖDAK yapısının güçlendirilmesi gerekir. Yalnızca bir izin mercii olmamalı, YÖDAK'in aslı görevi denetim bacağı olmalı” dedi.