ABD ve Çin arasında da gerilime sebep olan ve iç siyasette iki kutba bölünen Asya ülkesi Tayvan'da, siyasi gerilim zirvede... Geçtiğimiz dönemde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyareti ve ardından Çin ile yaşanan gerilimle gündeme gelen Tayvan'da iç siyasette sular durulmuyor.

REFORM ADIMLARI TANSİYONU ARTTIRDI

Ocak ayında yapılan seçimlerle başkan seçilen yeni lider Lai Ching-te'nin parlamentoda çoğunluğu elde edemeden yönetime gelmesi, atılan reform adımlarıyla birlikte tansiyonu iyiden iyiye artırdı. Lai Ching-te'nin göreve başlamasına sayılı günler kala mecliste yumrukların havada uçuştuğu bir kavga çıkması üzerine ortalık karıştı. Buna göre, reform tartışmaları şiddetli bir kavgaya dönüştü.

Tayvan Parlamentosunda yumruklar havada uçuşu Milletvekili oyları alıp kaçtı

Parlamentoda oylama yapıldığı sırada gerilim saniye saniye arttı. Oylar kullanılmaya başlanmadan önce bile parlamento dışında bazı milletvekillerinin, birbirlerine bağırdı ve itiştiği de gelen bilgiler arasında.

Kontrolün tamamen kaybedildiği salonda milletvekilleri meclis başkanının koltuğunun etrafında yumruk yumruğa birbirine girdi. Bazıları ise masaların üzerinden atlayarak meslektaşlarını yere düşürdü. Zaman zaman yatışan olaylar gün boyu devam ederken şoke eden kavga saniye saniye kameralara yansıdı.

OYLARI ALIP KAÇTI

Tayvan Parlamentosunda yumruklar havada uçuşu Milletvekili oyları alıp kaçtı

Şoke eden kavganın ardından iktidardaki Demokratik İlerici Partisi (DPP) üyesi Guo Guowen, yeni reformları içeren yasa paketinin geçmesini engellemek için oylamaya ilişkin kullanılan oyları alıp kaçtı.

Lai Ching-te'nin parlamentoda elde edemediği çoğunluk, hükümeti daha fazla denetleme yetkisi talep ediyor. Bu süreçte hükümeti denetleme yetkilerinin artırılması için bastıran muhalefet, yalan beyanda bulunduğu düşünülen yetkililerin cezalandırılması gibi taleplerde bulundu. Bu istekler tansiyonu en çok artıran unsurların başında yer alıyor.

Editör: Rabia Çolak