Manken Deniz Akkaya’nın sosyal hizmetler yurdunda kalan kızı Ayşe’nin mahkeme kararıyla babası Efe Önbilgin’e teslim edilmesine karar verildi. Kararda, Ayşe’nin babası Efe Önbilgin ile kalmak ve eğitimine babasının yanında devam etmek istediği belirtildi. Mahkeme, geçici velayetin babaya verilmesi talebini daha sonra değerlendirecek.

Manken Deniz Akkaya’nın sosyal medya hesabından, eski eşi iş insanı Efe Önbilgin ile evliliğinden dünyaya gelen kızı Ayşe Önbilgin’in saldırısına uğradığını açıklaması üzerine Ayşe Önbilgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koruma altına alınarak sosyal hizmetler yurduna yerleştirilmişti.

VELAYET İÇİN DAVA AÇTI

Bunun üzerine Efe Önbilgin, Deniz Akkaya hakkında 1 ay konuşmama kararı aldırarak, Deniz Akkaya’nın kendi zevkleri uğruna velayet hakkını kötüye kullandığı ve kızının psikolojik ve fiziksel bütünlüğünü tehlikeye attığı gerekçesiyle çocuğunun velayetinin kendisine verilmesi için 29 Mayıs’ta dava açtı.

KARAR SONRA VERİLECEK

Efe Önbilgin’in başvurusundan 16 gün sonra mahkeme ara karar oluşturdu. İstanbul 4’üncü Aile Mahkemesi kararında, Ayşe Önbilgin hakkında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 12 Haziran 2024 tarihinde hazırlanan raporun mahkemeye sunulduğunu belirtilerek, “Rapora göre küçük Ayşe’nin babası Efe Önbilgin ile kalmak istediğini ve eğitimine babasının yanında devam etmek istediğini bildirmesi üzerine, küçük Ayşe’nin babası Efe Önbilgin’e teslimine, geçici velayete ilişkin talebin dosya kapsamı dikkate alınarak deliller toplandıktan sonra değerlendirilmesine karar vermek gerekmiştir” denildi.

Mahkeme, Ayşe Önbilgin’in babası Efe Özbilgin’e teslim edilmesine ve çocuğun teslimi hususunda Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme, velayete ilişkin kararını daha sonra verecek.

BABA-KIZ KAVUŞTU

Zorlu süreci babasının yayında geçirmek isteyen Ayşe Önbigin dün gece Efe Önbilgin tarafından teslim alındı. Bu anın görüntüsünü Avukat Şeyda Yıldırım yayınladı. Yıldırım şunları yazdı:

Baba-kız kavuştu... Ayşenin yeni hayatının ilk günü

28.05.2024 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Sarıyer Çocuk Büro Amirliğince Marmara Çocuk Destek Merkezi’ne teslim edilen Ayşe İstanbul 4. Aile Mahkemesi ve İstanbul 3. Çocuk Mahkemesi’nin 14.06.2024 tarihli kararları doğrultusunda az önce babası Efe Önbigin tarafından teslim alındı. Devam eden yargılama süreçleri ve mevcut yayın yasağı kararları nedeniyle sadece bu kadar bilgi vermekle yetiniyor ve mutluluğumuzun resmini sizlerle paylaşmak istiyorum. Başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Marmara Çocuk Destek Birimi, değerli hocalarımız, tüm personel ve Ayşe’nin üstün yararı için emek veren herkese teşekkür ediyoruz. Henüz hiçbir şey bitmiş değil ama bugünün Ayşe’nin yeni hayatının ilk günü olması ve önündeki uzun yıllarda yüzünün hep gülmesi tek dileğimizdir...

DENİZ AKKAYA: "VELAYET VERİLMEDİ YALNIZCA YAZ TATİLİNE ÇIKACAKLAR"

Ünlü sunucu Deniz Akkaya yapılan haberlere ilişkin İstiklal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Koç'a konuştu.

Kızının velayetini vermediğini söyleyen Akkaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Kızımın bayramı Çocuk Esirgeme Kurumu'nda geçirmesini istemedim. 15 senedir bir kez bile almayan babası ile ilişkilerini güçlendirmesi için yaz tatilini babasıyla geçirmesine izin verdiğim bir evrak imzaladım. Çok yakında haftada 5 gün yayınlanacak olan yeni bir program yapmaya başlayacağım. Ben bu kadar meşgulken kızımızın ruh sağlığının korunması ve yaşanan olaylardan olabildiğince az etkilenmesini sağlamak adına babasında kalmasına izin verdim. Velayet vermek gibi bir durum söz konusu değildir"

"YASAL HAKLARIMI KULLANACAĞIM"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile gizli bir muvafakatname imzaladıklarını söyleyen Akkaya, "Evrakı hem çarpıtarak hem de yalan bilgi yayarak bunu el altından kim servis etmiş ise tüm isimler tüm kurumlar hepsi dava edilecektir. Evrakta yer alan bilgilerle yazılanlar birbirinden farklı. Bu yalanı ortaya atanlarla yasal haklarımı kullanarak hesaplaşacağım" dedi.

Editör: Pınar Gözek