Anlayışlı

Anlayışlı arkadaş, dinleyen, tekrar dinleyen ve biraz daha dinleyen kişidir. Hayatınızdaki imkânsız gibi görünen değişimlerle uğraşırken, yapması gereken tek şeyin ağzınızdan çıkanların %98’ine tepki vermemek olduğunun farkındadır. İşlerin hangi noktada kötüye gittiğine dair fikirlerini, sanki evliliğiniz hakkında bilgece bir önseziye sahip olabilirmiş gibi, dile getirmez. Yalnızca hafifçe başını sallar, bir fincan kahve daha doldurur ve bir yere yetişecekmiş gibi saatine bakıp durmaz.

Eğlendiren

Kişi, boşanma süreci boyunca birçok psikolojik aşamadan geçer. Bu yüzden, iç dünyanızdan çıkmanızı, dünyaya geri dönmenizi sağlayacak eğlendiren bir arkadaşa ihtiyacınız var. Eğlendiren, yaşadıklarınızın iç karartıcı detaylarını bilmek istemez – ve bu, hayatınızın böyle bir döneminde, en çok ihtiyacınız olan özelliktir.


 

İşveren

Eşinizi kaybetmiş olmanız zaten yeterince kötü; fakat bir süre sonra eşinizin yanı sıra aklınızın bir bölümünü de kaybetmiş olduğunuzu fark edersiniz – hayata dair ufak detayları hatırlama yetinizi. Hayata dair gereksiz detaylar gibi görünen ancak dikkatinizin son derece bölünmüş olduğu bir dönemde, dikkatinizi gerektiren bu işlerin de yapılmaları gerekir. Bu yüzden, ileri atılıp hayatınızın yardımcı pilotu olacak işveren arkadaşa ihtiyacınız var. Arkadaşlar büyük şeyler konusunda yardımcınız olamasalar da – kalp kırıkları, finansal sorunlar, kimlik krizleri gibi – birçok küçük detayı hatırlamanıza yardımcı olabilirler. Ve bu konuda gerçekten iyi iş çıkarırlar.

Bekar ebeveyn

Boşanmanın en zor yanlarından biri, aniden yalnız kalmaktır. Evli arkadaşlarınıza eskisi gibi uyum sağlayamaz, bekâr arkadaşlarınızın sosyal hayatına adapte olmakta zorlanırsınız. İhtiyacınız olan şey, çocuklarınız da varsa, aynı şekilde boşanmanın zorlu sürecinden geçen, bir yandan da çocuk bakımını aksatmamaya çalışan bir arkadaştır. Çünkü birbirinizi başka kimseyle olamayacak şekilde anlayabilirsiniz. Ve bu gerçekten iyi hissettirir. Günlük hayatın bir parçası haline gelen üzüntüyü anlayan, ama aynı zamanda da sorunlarını halletmeye ve biraz da eğlenmeye gönüllü olan bir arkadaşa sahip olmak inanılmaz rahatlatıcıdır.

Gençliğinizin tanığı

Hayatınızı paylaştığınız kişi, size bakıp da ‘ben gidiyorum’ dediğinde, tüm hayatınız bir yalanmışçasına gözlerinizin önünden geçer. Mutlu anları hatırlamak kolay olsa da karın boşluğunuzda yatan belirsiz ancak rahatsız edici kim-olduğunuzu-bilmemek hissi, oldukça ürkütücüdür. Şimdi en eski arkadaşınıza dayanmanın tam vaktidir. Bu arkadaş, sahip olduğunuz tüm hatıraların yalnızca artık sizinle evli kalmak istemeyen o insanda depolanmadığını hatırlatarak sizi kendinizle yeniden tanıştırır. Benliğinizin özüne inerek, gerçekten kim olduğunuzu, kalp kırıklığı ile yaralanan ancak başını eğmeyen parçanızı hatırlarsınız.

Editör: Ferda Ekinci